Coğrafi bilgi sistemlerinin ulaşım ve trafik planlamasında kullanımı optimum güzergah belirleme çalışması
  1. Tez No: 55008
  2. Yazar: SAİM EFE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
n CO?RAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN ULAŞIM VE TRAFİK PLANLAMASINDA KULLANIMI: OPTİMUM GÜZERGAH BELİRLEME ÇALIŞMASI (Yüksek Lisans Tezi) Saim EFE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1996 ÖZ Çalışmanın amacı, coğrafi bilgi sistem (CBS) teknolojilerinin temel kavramlarını açıklamak, bu teknolojilerden ulaşım ve trafik planlamasında nasıl faydalanılabileceğim" göstermek, ulaşım bilgi sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesindeki adımları belirlemek, karşılaşılabilecek sorunları saptamak, coğrafi bilgi sisteminin yeteneklerini sergileyerek önem ve gerekliliğini vurgulamaktır. Bu amaçla 1:250000 ölçekli Kastamonu topografîk haritası çalışma alam olarak seçilmiştir. ARC/INFO yazılımı kullanılarak, seçilen iki nokta arasındaki en kısa yol ve alternatif en kısa yol uygulamaları yapılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi CBS,GPS,Veritabanı,Ulaşım,Trafık 69 Yrd.Doç.Dr.Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
m THE USE OF GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS IN TRANSPORTATION AND TRAFFIC PLANNING; A CASE STUDY FOR THE OPTTMIUM PATH DETECTION (M.Sc Thesis) SaimEFE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNHNOLOGY June 1996 ABSTRACT The main purpose of this study is to show up the use of geographic information system (GIS) technology in transportation and traffic planning. The other aim is to identify the problems in design and implementation steps. In this study it is explained the importance of geographic information systems and given a general information about its terms and concepts. Third chapter is dedicated to the design and implemantation of a pilot project about a network analyse by using a map-sheet in scale of 1:250.000 his implemented finding the shortest-path by using the information in the database of roads. Science code Key words Page number Adviser GIS, GPS, Database, Transportation, Traffic 69 AsstProf.Dr.Bilal TOKLU