Farklılık politikası bağlamında Iris Marion Young ve adalet kavramı
Iris Marion Young and the concept of justice in the context of the politics of difference
  1. Tez No: 550084
  2. Yazar: FADİME GÖKÇE KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Farklılık politikası, farklılıklarından ötürü dışlanan sosyal grupların haklarının ya da taleplerinin göz ardı edilerek kamusal ve politik alanda yok sayılmalarına karşı bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Böyle bir anlayışta, egemen ve baskın kültürün yaratmış olduğu aynılık olarak eşitlik algılayışının dışında kalan sosyal grupların cinsiyeti, cinsel yönelimi, ırkı, etnik kökeni ya da engelinden ötürü kategorileştirilerek pasifize edildiği argümanından yola çıkılarak homojen bir birlik içindeki vatandaşlık kavrayışından ziyade heterojen vatandaşlık anlayışının önemi vurgulanmıştır. Dolayısıyla farklılık politikası açısından farkın kavrayışı, olumsal ve farklılıklara dışsal olmayan bir süreci ifade etmektedir. Farklılık politikası ve eleştirel teorinin önemli isimlerinden biri olan Iris Marion Young'ın sosyal adalet ve adaletsizliklere yönelik analizleri, farklılıklarından ötürü dışlanan sosyal grupların haklarını gözeten bir politikanın bizatihi değer olarak görülmesi gerektiği üzerine temellenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Young'ın terminolojisinden hareketle, farklılıkları göz ardı etmekten ziyade olumlayan, ikinci sınıf vatandaş olarak görülen sosyal grupların hakları peşinde koşan, yapısal adaletsizlikleri en aza indirebilen bir politikanın olanağını soruşturmaktır. Çalışmanın temel argümanı, evrensel değerlerle bezenmiş kamusallık anlayışının sınırlılıklarının belirlenişi ile evrensel ve özgül olan arasındaki gerilimli ilişkinin agonistik bir yaklaşımla aşılabileceği ve böylelikle yapısal adaletsizliklerden muzdarip olan sosyal grupların hak taleplerinin ve temsillerinin sağlanabileceğidir. Bu minvalde, aynılık olarak eşitlik, homojen kamusallık, tarafsızlık ideali ve adaletin dağıtımsal paradigmalarla açıklandığı evrenselleştirilen yurttaşlık anlayışının eleştirel bir perspektifle ele alınmasının yanında fark kavrayışı temelinde özgüllüğün, göreciliğin ve bağlamsal olanın temellendirdiği heterojen kamusallık idealinin olanaklarının tartışılması, farklı sosyal grupların temsilleri adına açılım sunabilecek nitelikler barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The politics of difference has emerged as a reaction to the negligence of the rights or demands of social groups that have been excluded and ignored in the public political spheres because of their differences. In such an understanding, the importance of heterogeneous citizenship is more emphasized than the citizenship in a homogeneous union, based on the argument that the social groups categorized by gender, sexual orientation, ethnicity or disability are excluded from the perception of equality as the sameness of the dominant and dominant culture. Therefore, the understanding of difference in terms of policy of difference implies a contingent and non-external process to differences. Iris Marion Young, one of the important names of the politics of difference and critical theory, based her analysis of social justice and injustice on the need to view a policy that considers the rights of social groups excluded due to their differences. Taking Young's theory as the basis, the study aims at investigating the possibility of a policy which affirms the differences, rather than ignore them; that can observes the rights of the social groups treated like second class citizens and minimize the structural injustices. The main argument of the study is that the tension between the universal and the specific can be overcome with an agonistic approach by defining the limitations of the concept of publicity adorned with universal values and thus, the claims and representations of the social groups suffering from structural injustices can be provided. In this respect, the universalized understanding of citizenship which is defined as equality as homogeneity, homogeneous publicity, the ideal of neutrality and justice are explained by distributive paradigms is critically handled. Furthermore, the discussion of the possibilities of heterogeneous public ideal based on specificity, relativity, and contextualism on the basis of difference comprehension has the qualities that can provide an opening for representations of different social groups.