Sallustius'un Bellum Catilinae ve Bellum Iugurthinum adlı eserlerinde karakter betimlemeleri ve söylevler üzerine bir inceleme
A review of character portrayals and orations in Bellum Catilinae and Bellum Iugurthinum of Sallust
- Tez No: 550158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇİĞDEM MENZİLCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Gaius Sallustius Crispus'un Bellum Catilinae ve Bellum Iugurthinum isimli eserlerinde, karakter betimlemeleri ve söylevleri kullanarak tarihi olayları ve kişileri okuyucunun imgeleminde daha canlı hale getirmek istediğine dair bulgular incelenecektir. Yazarın karakter betimlemeleri ve söylevleri kullanırken faydalandığı çeşitli söz sanatlarının da incelenmesiyle üslubuna dair öne çıkan belirli özellikler de tezin ufak bir kısmını oluşturmaktadır. Karakter betimlemeleri ve söylev kullanımının her iki eserin kurgulanmasında nasıl bir rol oynadığı da göz önünde bulundurularak yapılmış bu çalışma genel olarak yazarın üslubuyla birlikte tarihçiliğine de odaklanmaktadır. İki eserdeki söylevler ve karakter analizleri incelenerek Sallustius'un inşa etmek istediği dramatik yapı ortaya konmuş, bu eserlerdeki kişilerin karakter yapılarının tarihi olayların gidişatına nasıl etki ettiği gösterilmek istenmiştir. Sallustius'un her iki eserdeki söylevler aracılığıyla çeşitli söz sanatlarının da yardımıyla okuyucu üzerinde yaratmak istediği etki de tezde incelenmiş olan unsurlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the findings of Gaius Sallustius Crispus in his works Bellum Catilinae and Bellum Iugurthinum will be examined by his using character portrayals and orations to make historical events and characters more vivid in the imagination of reader. Some of the prominent features of his style constitute a small part of the thesis by examination of rhetorical devices the author makes use of while using character portrayals and orations. This study, which takes into account the role of using character portrayals and orations in the arrangement of both works, generally focuses on the author's style and historiography. The dramatic structure that Sallustius wanted to constitute was revealed by examining the orations and character analyses in both works and it was aimed to show how the character traits of the people in these works affected the course of historical events. The effect which Sallustius wanted to create on the reader by means of orations, and with the help of various rhetorical devices, in both works is one of the elements in the thesis.