Augustinus'un Tanrı Devleti
Augustine's city of God
- Tez No: 221776
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Augustinus'un Tanrı Devleti (De Civitate Dei) adlı başyapıtı hakkında bir yorum etkinliği olan çalışmamız 1.Augustinus'tan önce Tanrı ve Devlet, 2. Augustinus'un Tanrı Devleti 3.Augustinus'a göre Dünyevi Devlet, 4.Tanrı Devleti ve Kutsal Kitaplar başlıkları altında dört bölümden oluşmaktadır.Çok tanrılı dine inanan Romalıların Alarik'in Roma'yı istilasından Hıristiyanları sorumlu tutması Augustinus'u Tanrı Devleti'ni yazmaya sevketmiştir. Pagan dini ve Stoa felsefesine karşı yürüttüğü ve Hıristiyanları savunduğu (apologetik) bu eseri tarihsel, felsefi ve dini boyutlarıyla ele aldık. Ayrıca İtiraflar gibi Augustinus'un diğer önemli eserlerinden çalışmamızın amacı doğrultusunda yararlandık.Augustinus Hıristiyanlığı paganlara karşı savunurken sadece Stoacılarla tartışmaz. Platon ve Yeni Platoncu Plotinus ve öğrencisi Porphyrius'un yanısıra, çok iyi bildiği Cicero, Sallustius, Vergilius, Varro gibi Roma'nın klasik yazarlarının eserleri, tartışmalarının ana temalarının verimli kaynağıdır.İlk Günah nedeniyle düşmüş Adem ile Havva'nın çocuklarından oluşan insanlığın filozofların iddia ettiği gibi hakikatin bilgisine ulaşamayacağını savunan Augustin kusurlu doğasının insanoğluna yeryüzünde bir Tanrı Devleti kurma yolunu kapadığı düşüncesindedir. Augustin'in Tanrı Devleti, bu nedenle, eskatolojiktir. Romalıların Dünyevi Tanrılar Devleti olan İmparatorluktan Tanrı Devleti'ne, filozofların döngüsel tarih anlayışından ilerlemeci tarih anlayışına, tek tek devletlerden evrensel Tanrı Devleti'e geçişi savunduğu; Stoacıların determinizminin karşısına özgür iradeyi koyan Augustin'e göre, Tabnrı Devleti insanlığın nihai hedefi olmalıdır, dolayısıyla, Augustinus'un bu eseri bir siyaset teorisi ortaya koymaktan çok dini karekterdedir. Augustinus Tanrı Devleti tasavvurunda Platon'u izleyen bir idealist olarak görünür. Diğer taraftan, eleştirdiği Dünyevi Devlet'in referansları siyasidir. Çünkü Augustinus, Dünyevi Devlet-Tanrı Devleti, Ben sevgisi-Tanrı sevgisi karşıtlığında savaşı, dünyevi rejimlerin tutarsızlıklarını, adaleti, iyi devlet idaresini, kötü hükümdarları vb. tartışırken tam anlamıyla bir realisttir.Felsefeyi Vahiy (revelatio) ile bağdaştırmaya çalışan Augustinus'a göre, Tanrı'nın inayeti (gratia) erdemli bir hayat için şarttır. Kutsal Kitaplar'a getirdiği özgün yorumun yanında, filozoflarla tartışmasından çıkardığımız sonuca göre, felsefe Augustinus'un teolojisinin başlıca kaynağı ve vazgeçilmez koşuludur.
Özet (Çeviri)
My thesis is a study of interpretation of Augustine?s masterpiece entitled `City of God?. The thesis is composed of four parts: 1. The notion of God and State before Augustine 2. The City of God according to Augustine, 3. According to Augustine the Earthly City 4. According to Augustine The city of God, and Old and New Testaments.After the invasion of Alaric, the fall of Rome pushed Agustine to write his polemical and apologetical study `The City of God? for rejecting the accusations of the pagans against the christians who refuse to believe in their gods. I examined this work in three aspects (historical, philosophical and theological) furthermore, in accordance with my aim, I made use the other important works of the author, like Confessions etc.While defending the christianity against the pagans, Augustine discusses not only with the stoics, but also with Plato and Porphyr (disciple of neoplatonist Plotin) And also, the works of the roman classic writers, like Cicero, Sallust, Virgil and Varro, are the important sources for him in his polemical and apologetical discussion.Because of the original sin of Adam and Eve, Augustine thinks that mankind is incapable of reaching to the absolute truth. And the men unable to realise an ideal city on the earth. Therefore, although Augustine describes all the history of the political society, he presents eschatological city as a remedy against the misfortunes of the earthly city. Eventually, in one hand, in his conception of the City of God, Augustine seems to be an idealist who follows the way traced by Plato, on the other hand, his political references concerning terrestial city represent his realism. Augustine offers The city of God in the place of the terrestial city and the love of God in the place of the self love, he analyses and criticises the inconsistencies of the political regimes, the justice, the bad emperors in the basis of the tension between two lovesAugustine invites his readers to turn away from the terrestial properties and from the gods and directs them to the City of God, to leave the conception of cyclical history in order to choose a new conception of history to pursue the good, to go in pilgrimage from the terrestial cities towards the universal City of God, in addition, Augustine puts the freedom of the will (liberum arbitrium) in place of the determinism of stoics. He would like to establish an harmony between revelation and philosophy. The grace of God is absolutely necessary for the salvation of human beings.In this study, I tried to demonstrate that the philosophy is the essential source and the indispensable condition of the Augustinian theology.