Türk İdari Yargı Hukukunda sebep ikamesi kavramı
The concept of substitution of motives in Turkish Administrative Law
- Tez No: 550170
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sebep ikamesi, pratik yönü dikkat çeken, zaman ve usulden tasarruf maksadıyla doğmuş bir kavram olup, şartları tam sağlanmadan uygulanmaya çalışıldığı takdirde hukuka aykırı netice veren ve amacını aşan bir yetki olmaktadır. Bu nedenle sebep ikamesinin niteliği ile uygulama şartlarının ortaya konulması ve uygulama şartlarının yerine getirilmemesinden kaynaklanan bir takım sorunların çözümlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada öncelikle idari işlemin hukuki sebebine dönük olan sebep ikamesi ele alınacak, sebep unsuru genel idare hukuku teorisi yönünden incelendikten sonra, sebep ikamesi özelinde tarihsel arka plan, uygulama ile oluşan ikame şartları ve bu bağlamda sorunlu görülebilecek hususlara değinilerek en son Türk İdari Yargısı'ndaki uygulama ve buna yönelik eleştiriler yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
The substitution of motives is a concept that has come to the fore with its practical aspect and is born with the aim of saving time and procedure, and it is an authority that gives an unfair result and exceeds if its conditions are not fully fulfilled. For this reason, a number of questions about the nature of the substitution of cause and application conditions are waiting to be answered. In this study, the substitution of motives for the legal causes of the administrative process will be discussed, after the reason element is examined in terms of the general administrative law theory, the historical background in the case of substitution, the conditions of substitution with the application and the issues that may be considered problematic in this context will be discussed.