Farklı remineralizasyon ajanlarının sığır dişi başlangıç mine çürüğü üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different remineralization agents on initial enamel caries of bovine teeth
  1. Tez No: 550171
  2. Yazar: EZGİ ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada, floresans yöntemleri kullanılarak sığır alt keser dişi başlangıç mine çürükleri üzerinde farklı remineralizasyon ajanlarının etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metot: Sığır dişi minesinden elde edilen 5x5x3 mm boyutlarındaki 126 örnek 9 gruba (n=14) dağıtılmıştır. Örnekler başlangıç çürüğü oluşturulması amacıyla 7 gün demineralizasyon solüsyonunda bekletilmiştir. Altı gün süren pH siklusunda örneklere flor, CPP-ACP, p11-4 peptit, zencefil-bal ve ksilitol içeren remineralizasyon ajanları uygulanırken; PK'da 1450 ppm flor içeren diş macunu, NK da ise saf su kullanılmıştır. Üç farklı aşamada FluoreCam ve Diagnodent kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Ölçümler tamamlandıktan sonra elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: pH siklusunda remineralizasyon materyalleri uygulandıktan sonra ölçülen ortalama lezyon boyut değerleri PKCR>TM>FV>RJ>BF>NK>GG>APF şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of different remineralization agents on initial enamel caries of bovine lower incisors using fluorescence methods. Materials and Methods: 126 samples of bovine teeth enamel (5x5x3 mm) were distributed into 9 groups (n = 14). Samples were kept in demineralization solution for 7 days to form initial caries. During a 6-day pH cycling, remineralization agents containing fluoride, CPP-ACP, p11-4 peptide, ginger-honey and xylitol were applied to the samples. A 1450 ppm fluoride-containing toothpaste was used in the PK group and pure water was used in the NK group. Measurements were made using FluoreCam and Diagnodent at three different stages. After completing all measurements, data were analyzed by SPSS 25.0 package program. Results: The mean lesion size scores measured after the pH cycle were as following: PKCR>TM>FV>RJ>BF>NK>GG>APF.