Sosyal medya reklamlarının hedonik tüketim ve plansız satın alma üzerine etkisi
Impact of social media ads on hedonic consumption and unplanned purchase
  1. Tez No: 550261
  2. Yazar: BARIŞ ÇORUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde sosyal ağların kullanım oranının gün geçtikçe artması sonucunda işletmeler de göstermiş oldukları pazarlama faaliyetlerinde birtakım yeni açılımlara yönelmektedir. Sosyal ağları kullanımının artması ile birlikte karşılamış olduğumuz reklamların sayısında da bir hayli artış gözlemlenmektedir. Bunun bir sonucu olarak, sosyal ağlarda karşılaşılan içerik ve reklamlar, dijital pazarlama faaliyetleri de tüketici davranışlarını şekillendirmektedir. Dolayısıyla, küresel rekabetin yoğun olduğu ortamda işletmelerin sürekli olarak var olabilmesi için, tüketici davranışlarının ciddi bir şekilde incelenerek doğru analiz edilmesi ve tüketicinin ihtiyaçlarına doğru mal ve hizmet ile karşılık verilmesi kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, tüketiciler artık sadece ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmamakta, ihtiyaçlarının ne olduğunu bilmeden tüketim duygusundan haz duymaktadırlar. Duyulan bu haz ise tüketicileri anlık olarak alışverişe yöneltebilmektedir. Bu sebeple artık işletmelerin ürünleri ve markalarına katmış oldukları sembolik değerler rekabet sağlamada önemli belirleyiciler arasında yer almaktadır. Bu tez çalışması, hedonik tüketim ve plansız satın alma davranışlarına sosyal medya reklamlarının etkilerini ölçmek amacıyla sosyal ağları kullanım sebepleri, sosyal ağların satın almadaki rolü, hedonik alışveriş motivasyonunun ve sosyal medya reklamlarının ürün tercihine etkilerini ortaya çıkaran faktörlerin tespit edilmesi, sosyal medya reklamlarının hedonik tüketim ve plansız satın alma üzerindeki birtakım demografik değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the usage of social networks is increasing day by day, the enterprises are turning to some new initiatives in their marketing activities. The number of advertisements we have met with the increase in the use of social networks has increased considerably. As a result, content and advertisements encountered in social networks and digital marketing activities shape consumer behavior. Therefore, it is inevitable for the enterprises to be present in the environment where the global competition is intense and to analyze the consumer behaviors seriously and to respond to the consumer's needs with the right goods and services. As a result of the researches conducted, consumers no longer only shop in line with their needs, they do not know what their needs are. This pleasure can prompt consumers to shop. For this reason, the symbolic values that companies have added to their products and brands are important determinants of competition. The aim of this thesis is to determine the effects of social media advertising on hedonic consumption and unplanned buying behaviors, the role of social networks in purchasing, the importance of hedonic shopping motivation and the effects of social media ads on product preference, the hedonic consumption of social media This study