Uluslararası ticaret fuarları ve uluslararası ticaret fuarlarının etkinliğinin arttırılması üzerine bir saha araştırması
International trade fairs and a field research on increasing the effiriency of international trade fairs
- Tez No: 550295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası fuarlar özellikle son yıllarda önemli bir yere sahiptir. Uluslararası fuarların işletmeler açısından etkilerini inceleyebilmek için fuarların katılımcı işletmelerle ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bu tür bir ilişkilendirme, uluslararası işletmelerin katılım gösterdikleri uluslararası fuarların avantaj ve dezavantajlarını inceleyebilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, uluslararası fuarların, katılımcı işletmeler üzerine etkileri literatürdeki kavramlar ve analizlerden yararlanılarak incelenmiş ve uluslararası fuarların işletmeler açısından yarattığı etkiler analiz edilmiştir. Ev tekstili ve dekorasyon sektöründe faaliyet gösteren ve İstanbul- Yeşilköy'de 2018 yılında düzenlenen İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı EVTEKS Fuarı'nda yapılan nicel araştırma sonuçları ile ilişkilendirilmiş ve uluslararası fuarların katılımcı işletmeler açısından önemli etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, fairs are so important as a result of globalization. International fairs ought to be related with exhibitor companies in order to analyze the effects of international fairs for exhibititors. This relation helps to identify advantages and disadvantages of international fairs. In this research, it has been studied the effects of international fairs on exhibitors with the notions in literature. The results of the quantitative research carried out in the İstanbul international home textile fair EVTEKS 2018 in Istanbul-Yeşilköy, which is active in the home textile and decoration sector, have been associated with the results and it is concluded that the international fairs have important effects for the participating enterprises.