Davranışsal iktisat ve deneysel iktisattan sonra nöroiktisat
Neuroeconomics after behavioral economics and experimental economics
  1. Tez No: 550322
  2. Yazar: DUYGU İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER RONA TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İktisat ve psikoloji biliminde temel aktör bireydir. İktisat bilimi, bireylerin tercihleri ve seçimleri ile ilgilenirken psikoloji bilimi ise bireylerin davranışlarının altında yatan sebepler ile ilgilenmektedir. Bu çalışmada geleneksel iktisat teorisindeki rasyonel birey anlayışı sorgulanarak psikolojinin birey davranışları üzerindeki etkisinden bahsedilmiştir. Birey davranışlarının sorgulanması ile birlikte yeni görüşler ve alanlar ortaya çıkmıştır. Psikoloji ve iktisat biliminin bir araya gelmesi ile oluşan davranışsal iktisat alanında bireylerin daima rasyonel davranış sergileyemeyecekleri çünkü bunu engelleyebilecek birçok faktörün olduğu savunulmuştur. Davranışsal iktisat alanındaki görüşler, davranışsal iktisadın alt dalı olarak kabul edilen deneysel iktisat alanındaki yöntemler ile test edilme imkanı bulmuştur. Davranışsal iktisat ve deneysel iktisat alanındaki gelişmeler ile birlikte bireylerin iktisadi kararlarının biyolojik boyutunu belirlemek için nöroiktisat ortaya çıkmıştır. Bireylerin kararlarında daima rasyonel olamadıkları davranışsal iktisat, deneysel iktisat ve nöroiktisat alanında gerçekleştirilen çalışmalar ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In economics and psychology, individual is the main actor. While the science of economics deals with the options and choices of individuals, the science of psychology is concerned with the reasons underlying the behaviours of individuals. In this study, the rational individual understanding of traditional economic theory is questioned and the effect of psychology on individual behaviours is mentioned. With the questioning of individual behaviours, new opinions and areas have emerged. It has been argued that in the field of behavioral economics formed by the combination of psychology and economics, individuals cannot always show rational behaviour because there are many factors that can prevent this. The views in the field of behavioral economics have been tested by the methods of experimental economics which agreed as sub branch of behavioral economics. Along with developments in behavioral economics and experimental economics, neuroeconomics have emerged to determine the biological dimension of economic decisions of individuals. Behavioral economics, in which individuals have not always been rational in their decisions, have been confirmed by studies conducted in the field of experimental economics and neuroeconomics.