Ülseratif kolitli hastalarda serum hepcidin düzeyi ölçümünün hastalık aktivasyonunu değerlendirmedeki etkinliği ve güvenirliği
Efficacy and reliability of serum hepcidin level measurement in assessing disease activation in patients with ulcerative colitis
- Tez No: 550546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ülseratif Kolit (ÜK) kronik, tekrarlayıcı karakterde ve inflamasyonun kolon mukozasında sınırlı olduğu bir hastalıktır. Hepsidin son zamanlarda keşfedilmiş düşük moleküler ağırlıklı hepatik peptittir ve demir metabolizmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca bir tip 2 akut faz proteinidir. Ülseratif kolit olan bireylerde hepsidinin regülasyonunun inflamatuvar aktiviteye (hepsidinin akut faz proteini olarak yaptığı katkı) ve demir eksikliğine (demir homeostazında kapı koruyucusu olarak hepsidinin fonksiyonu) net katkısı kesin olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada hepsidin ile inflamasyon markerları ve hastalık şiddeti arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Hastaların rutin takiplerinde, hastalık şiddetinin öngörülmesinde ve yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla desteklenmek suretiyle tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde hepsidin düzeylerinin takibinin faydalı olabileceğinin düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is a chronic, recurrent disease and inflammation is limited in the colon mucosa. Hepcidin is a recently discovered low molecular weight hepatic peptide that plays an important role in iron metabolism. It is also a type 2 acute phase protein. The net contribution of hepcidin regulation to inflammatory activity (the contribution of hepcidin as an acute phase protein) and to iron deficiency (hepcidin function as a door protector in iron homeostasis) is not known precisely in patients with ulcerative colitis. In this study, we aimed to evaluate the relationship between hepcidin and inflammation markers and disease severity. We think that the follow-up of hepcidin levels may be useful in evaluating the response to treatment by supporting patients with routine follow-up, prediction of disease severity and with more comprehensive studies.