Mevlana İdris Zengin'in çocuk edebiyatı türündeki eserlerinin değerlendirilmesi
Mevlana İdris Zengin evaluation of children's literature works in kind
  1. Tez No: 550549
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
“Mevlâna İdris Zengin'in Çocuk Edebiyatı Türündeki Eserlerinin Değerlendirilmesi”adını verdiğimiz bu çalışma, yazarın çocuk edebiyatı alanında yazdığı -yayınına ulaşılabilen- kırk adet eserlerini kapsar. Çalışmanın“çocuk”ve“çocuk edebiyatı”kapsamında olması, çalışmada“çocuk ve çocuk edebiyatı”na dair tanımlamaları ve bu tanımlamaların edebiyatımızdaki seyrine dair kısa bir bölümü gerekli kılmıştır. Mevlâna İdris Zengin'in çocuk edebiyatı alanındaki yerini ve serüvenini tespit edebilmek amacıyla çalışmanın ikinci aşamasında, yazarın çocuk edebiyatı alanındaki eserlerinin tematik incelemesi yapılarak bu alandaki yeri belirlenmeye çalışılmış, 1980'li yıllarda yaşanan toplumsal olayların çocuk edebiyatına olan yansımaları incelenerek Mevlâna İdris Zengin'in dünya görüşü ve çocuklar için yazma sebepleri tespit edilmeye gayret edilmiştir. Mevlâna İdris Zengin ile ilgili verilerin tespiti ve temini aşamasında yazara dair kapsamlı bir biyografiye ulaşılamamıştır. Bu eksikliğin giderilmesine küçük bir katkıda bulunabilmek için çalışma içeriğine, Mevlâna İdris Zengin'in biyografisi de eklenmiştir. Çalışmanın asıl bölümünü oluşturan“Bulgular ve Yorumlar”kısmında; Mevlâna İdris Zengin'in çocuk edebiyatı alanında yazdığı eserlerin içerik, yapı ve dil çözümlemelerine yer verilmiş ve yazarın çocuklara iletmek istediği mesajlar üzerinden belirlenen kavramlar incelenmiştir. Bu çalışmada yer alan, Mevlâna İdris Zengin'in çocuk edebiyatı alanında yazdığı eserlere dair içerik yorumları ve yapı analizleri klasik yaklaşımlarla ele alınmıştır. Çalışmada, Mevlâna İdris Zengin'in eserlerindeki içerik ve yapı unsurları bütüncül bir bakışla sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde çalışmalarımız süresince faydalandığımız kaynaklar yer alır.“Ekler”bölümünde bulunan, Mevlâna İdris Zengin'in incelenen eserlerine dair oluşturulan“Mevlâna İdris'in Eserlerinde Farklı Kavramların Görünüşü”,“Mevlâna v İdris'in Eserlerindeki Meslek Gruplarının Dağılımı”,“Mevlâna İdris'in Eserlerindeki Mekânların Dağılımı”ve“Mevlâna İdris'in Eserlerindeki Ana Kahramanların Dağılımı”tabloları yazarın çocuk edebiyatı evreninin sınırlarını belirlemeyi amaçlar. Mevlâna İdris'in eserlerinde çocukları birden fazla kavram, duygu ve değer üzerine düşünmeye sevk etmesi, sorgulatması ve çözüm yollarını buldurtması yazarın eserlerinin özgün yanları olarak karşımıza çıkar. Farklı kavram alanlarını çocuk edebiyatı içerisinde değerlendiren yazar, bu kavramları çocuğa göre ele alır ancak çocukları kavramlar ekseninde bir yetişkin edasıyla düşündürür. Kavramlar etrafında düşünme örgüsünü ören çocuklar yazarın eserlerinde harekete geçer. Düşüncelerin kahramanlar tarafından davranışa dönüştürülmesi ve davranışların kavramlar etrafında şekillenmesi Mevlâna İdris'i çağdaşı olan çocuk edebiyatçılarından ayıran bir özelliktir. Sıradan olayların eserlerinde çok fazla yer almaması da yazarın, çocukların hayal gücünü geliştirmeye yönelik çabalar olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study, named as“The evaluation of Mevlana İdris Zengin's works the author has written in the genre of children literature”, covers the forty pieces of works the publication of which can be reached and the author has written. The study's being in the scope of the“child and children literature”requires a short chapter related to the definitions concerning“child and children literature”and the progress of this definition in our literature in this study. With this aim of determining the value and adventures of Mevlana İdris Zengin in the field of children literature, it has been striven for determining his position in the field by making an intensive thematic study on his works in children literature from the past to the present in the second phase of the study. It has been struggled to determine his world view and the reasons for writing for children by analysing the reflection of social events experienced in 1980s on children literature. A comprehensive biography of Mevlana İdris Zengin couldn't be reached at the data collection and finding stages. The biography of Mevlana İdris Zengin has also been added to the content of the study so as to make a little contribution to overcome this deficiency . At the part of“The findings and The comments”forming the basis of the study; the content the structure and the language analyses of the works Mevlana İdris Zengin has written ın the field of children literature establish the main part of the study and the concepts identified from the messapes the author would like to convey to the children has been studied. It has been trıed to examine the data acquired by using as a method of scanning and situation analysis techniques with the content analysis and descriptıve analysis which are one of the techniques of qualitative data analysis technique. The content interpretation and the structure analyses in this study concerning the works Mevlana İdris Zengin has written ın the field of children literature have been vii handled with the classical approaches. The content and the structure components of Mevlana İdris Zengin's works have been classified ın holistic paradigm point of view. At the end of the study, there are resources which have been benefited from during the study. Charts like“The prospects of different concepts in Mevlana İdris Zengin's works”,“The distrubution of professional groups in Mevlana İdris Zengin's works.”,“The distrubution of settings in Mevlana İdris Zengin's works.”,“The distrubution of main characters ın Mevlana İdris Zengin's works.”created concerning the assessed works of Mevlana İdris Zengin aim to determine the range of the author's children literature horizon.