Nâtık b. İshâk el-Ardahâni ve 'Matlau'l-Kavâ'id ve Ma'dinu'l-Ferâid' adlı eseri (Edisyon kritik)
Matlau'l-Kavâid ve Ma'dinu'l-Ferâid
  1. Tez No: 550602
  2. Yazar: HUSSEIN SHABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, kısalığı ve sade bir dille ifade edilmesi sebebiyle Atlas Okyanusundan Arap (Basra) Körfezi'ne kadar çok rağbet görmüş ve hâlâ günümüze kadar görmekte olan İbn Âcurrûm'un el-Mukaddimetü'l-Âcurrûmiyye adlı eseri üzerine, son dönem Osmanlı âlimlerinden Nâtık b. İshâk el-Ardahâni'nin (ö. 1280/1862) kaleme aldığı Matlau'l-Kavâ'id ve Ma'dinu'l-Ferâid isimli şerhin inceleme ve edisyon kritiğidir. Ardahâni, kaleme aldığı mezkûr şerhinde musannifin metnini, âyet-i kerîmeler, hadis-i şerifler, şiirler, bazı meseller ve muteber nahiv âlimlerinin görüşleriyle açıklamıştır. Açık ve anlaşılır bir dil kullanmış, bu alandaki vukufiyetini ortaya koymuştur. Bu çalışmayı üç bölüme ayırdık. İlk bölümde İbn Âcurrûm ve Ardahâni'nin hayatlarına, eserlerine ve mensup oldukları dil ekollerine yer verdik. İkinci bölümde ise eserin tahkik esasları ve içerik açısından incelemesini yaptık. Üçüncü bölümde de eserin tahkikli metnine yer verdik.
Özet (Çeviri)
This study is the review of the review edition critique of Matlau'l-Kavâ'id ve Ma'dinu'l-Ferâid that was written by Nâtik b. Ishak al-Ardahani (d.1280/1862), one of the late period Ottoman scholars, on Ibn Âcurrûm's al-Mukaddimetu'l-Âcurrûmiyye which has been very popular from the Atlantic Ocean to the Arabian (Basra) Bay since then to present day due to its shortness and simple language. Ardahani explained the text of the author in the aforementioned review with ayahs (verses from the Qur'an), hadiths (sayings of Prophet Muhammad pbuh), poems, some stories and the opinions of nahiv scholars. He has used a clear and comprehensible language, presented his knowledge in this field. We divided this study into three sections. In the first chapter, we have dealt with the life, works and the school of language in which they belong. In the second part, we examined the principles of study and content. In the third chapter, we have included the research text of the work.