Kronik hepatit B'de, inflamasyon ve fibrozisin derecelendirilmesinde karaciğer spesifik kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme, difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve fonksiyonel karaciğer parametrelerinin histopatolojik verilerle birliktekorelasyonunun retrospektif olarakkarşılaştırılması
Grading of inflammation and fibrosis in chronic hepatitis B; a retrospective comparison of liver specific contrast magnetic resonance imaging, diffusion weighted imaging and the correlation of functional liver parameters with histopatological data
- Tez No: 683285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORCAN AYSUN GÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
KHB'de, tedavi ihtiyacının saptanması ve prognozun belirlenmesinde parankimal inflamasyon ve fibrozisin derecesi önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda, KHB hastalarında karaciğerde fibrozis ve inflamasyonu öngörmede invaziv olmayan biyobelirteçlerden ALBI, APRI, FIB-4, GPR skorları, GA kontrastlı MRG'de RE ve ADC ölçümlerinin, referans yöntem olarak kabul edilen histopatolojik ISHAK skorlama sistemi ile kıyaslanarak prediktivitesinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2012 ve Ekim 2020 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı, Girişimsel Radyoloji Polikliniğinde KHB tanısıyla perkütan karaciğer parankim biyopsisi yapılan ve biyopsi ile yakın zamanlı GA kontrastlı MRG'si bulunan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Biyopsi işlemiyle yakın zamanlı bakılan ALBI, APRI, FIB-4, GPR skorları hesaplandı, GA kontrastlı MRG'de RE= [(HBF sinyal intensitesi-kontrastsız faz sinyal intensitesi)/ kontrastsız faz sinyal intensitesi] ve ADC değerleri hesaplandı. Ölçümlerin, ISHAK sınıflamasına göre inflamasyon ve fibrozis dereceleri ile ilişkileri değerlendirildi. Çalışmamızda yaşları 19-73 arasında değişmekte olan, 31'i kadın, 29 'u erkek toplam 60 KHB hastası değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In chronic hepatitis B (CHB), the degree of parenchymal inflammation and fibrosis play an important role in determining the need for treatment and determining the prognosis. In the current study, we aimed to retrospectively evaluate the predictivity of noninvasive biomarkers ALBI, APRI, FIB-4, GPR scores, RE and ADC measurements in GA contrast MRI in predicting liver fibrosis and inflammation in CHB patients, by comparing them with the histopathological ISHAK scoring system, which is accepted as a reference method. Between January 2012 and October 2020, 60 patients who underwent percutaneous liver parenchymal biopsy with the diagnosis of CHB in Interventional Radiology Polyclinic of Tekirdağ Namık Kemal University Hospital, Department of Radiology; and those with recent biopsy and GA contrast MRI were included in the study. ALBI, APRI, FIB-4, GPR scores, which were seen recently with the biopsy procedure, were calculated, RE = [(HBF signal intensity-uncontrast phase signal intensity)/ uncontrast phase signal intensity] and ADC values were calculated in GA contrast MRI. The relations of the measurements with the degrees of inflammation and fibrosis according to the ISHAK classification were evaluated. In our study, a total of 60 patients with CHB (31 female and 29 male), aged between 19- 73 years were evaluated.