Geotechnical investigation of aluvial soils in Osmaniye
Osmaniye ili alüvyal zeminlerin jeoteknik incelemesi
- Tez No: 550675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Osmaniye Akdeniz'in doğusunda yer alan ve doğusunda Adana, batısında Hatay illeri ile çevrelenen bir şehrimizdir. Osmaniye yerleşim alanı kil, silt, kum ve çakıllar ile temsil edilen alüvyal zeminlerden oluşmaktadır. Bilindiği üzere alüvyal zeminler yapılaşma açısından oturma, sıvılaşma vb. mühendislik problemlerine neden olabilmektedir. Bu çalışmada Osmaniye kent merkezinin kuzey doğusunda yer alan 7 mahallenin yerel zemin koşulları incelenmiştir. Bu amaç için 2016 yılında Osmaniye belediyesi tarafından 8500 hektar alanın imar planına esas jeolojik-jeoteknik etüd raporunda yer alan verilerin bir bölümü kullanılmıştır. Buna göre çalışma alanında yer alan zeminler killi birimler, siltli birimler, kumlu birimler ve çakıllı birimler olmak üzere dört farklı gruba ayrılmıştır. Çalışma alanı ağırlıklı olarak killi ve çakıllı birimlerden oluşmakta olup, her bir zemin grubunun fiziksel ve mekanik özellikleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sıvılaşabilen zeminler çalışma alanında oldukça sınırlı bir alanda gözlenmekte olup, Yeni Mahalle, Dumlupınar, Rızaiye ve Fevzi Çakmak mahallelerinde lokal sıvılaşabilen seviyeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Osmaniye is a city in southern mediterranean region with alluvial soils which are surrounded by Adana in east and Hatay in west directions. The foundation soils of Osmaniye are characterized by the alluvial mixture of clay, silty, sand and gravel. As generally known, alluvial soils may cause engineering problems such as liquefaction and settlement. In this study, foundation soils of different seven districts which are located north eastern part of Osmaniye are investigated. For this purpose some geotechnical data of engineering geology report prepared by the municipality are used. The foundation soils are classified the four different soils group such as clayey soils, silty soils, sandy soils and gravel. This area is divided into four sections of clay, silt, sand and gravel. The study are mainly consist of clayey and gravely soils and geotechnical properties are evaluated for each different group. Liquefaction soils are observed in a very limited area in the study area and local liquefaction levels were determined in Yeni, Dumlupınar, Rızaiye and Fevzi Çakmak neighborhoods.