1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti-Yugoslavya ilişkileri
Republic of Turkey and Yugoslavia relations between 1950-1960
  1. Tez No: 550710
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Balkan coğrafyası içerisinde yer alan devletler, gerek bölgesel bağlamda gerekse dünya siyasetinde güttükleri politikalar sebebiyle ayrı bir öneme sahiptirler. Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti ve Yugoslavya'da kurdukları ikili ve çoklu ilişkiler vasıtasıyla bu bölgede etkin rol oynamışlardır. İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği çalkantılı dönemlerde Yugoslavya işgal altına alınmış ve ortaya çıkan bu geçiş döneminde bağımsızlığı için uğraş vermiştir. Dünyanın Batı ve Doğu eksenli iki kutba ayrılmasıyla da Yugoslavya bu bloklar siyasetinde kendine yer bulmaya çalışmıştır. Türkiye'de ise çok partili yaşamın neticesi olarak 1950 tarihinden itibaren Demokrat Parti dönemi başlamış ve dolayısıyla bu durum dış politikada yeni eğilimler meydana getirmiştir. Bu çalışma ile Türkiye Cumhuriyeti ve Yugoslavya'nın bölge ve dünya siyasetindeki aktif politika sürecinden bahsedilmeye gayret edilmiş ve netice itibariyle kurulan ikili ilişkiler ekonomiden güvenliğe, sanattan spora, kültürden siyasete çok başlıklar altında irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The states in the Balkans have special importance due to the policies they follow both in regional and world politics. Herewith, the Republic of Turkey and Yugoslavia played an active role in this region by means of the bilateral and multilateral relations they made. In the turbulent periods following the Second World War, Yugoslavia was occupied and it struggled for its independence in this transtion period. As the world was polarized as West and East, Yugoslavia strived for finding position in that power bloc policy. As for Turkey, Democrat Party came to power in 1950. Thus, this situation brought new tendencies in foreign policy. This study addresses the period of the active policy between the Republic of Turkey and Yugoslavia in regional and world politics. Consequently, the bilateral relations between these states have been widely discussed within the context of economy, security, art, sports, culture and politics.