Yerel yönetimlerde katılım yöntemleri: Polatlı kent konseyi örneği
Participation methods in local governments: Polatlı city council example
- Tez No: 550795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'de yerel yönetimler, halka en yakın birimler olduğu için model olarak yerel demokrasi, katılım ve özerkliklerinin sağlanması konusunda demokrasi sürecinin önemli bir boyuta gelmesine katkı sağlamaktadır. Yerel yönetimler halkın isteklerine daha hızlı cevap verip etkili kararların alınmasına imkan sağlamaktadır. Bu konuda temeli Yerel Gündem 21 uygulamalarına dayanan ve son zamanlarda sayısında artış görülen kent konseyleri, halk katılımının arttırılması konusunda önemli mekanizmalardan biridir. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi amacı ile oluşturulan kent konseyleri kent yönetiminde hesap verilebilirlik, katılımcılık ve demokrasi kültürünün geliştirilmesi yönünde faaliyetlerini yerine getirmektedir. Bu çalışmada ülkemizdeki yerel katılım yöntemleri incelenecek olup kent konseylerinin geçmişten günümüze kadar ki gelişim evresi ve bir kent konseyi deneyimi olarak Polatlı Kent Konseyi uygulanması ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments in Turkey, local democracy as a model because it is closest to the ring, are contributing to become an important aspect of ensuring their participation in the democratic process and autonomy. Local administrations respond more quickly to the demands of the people and make effective decisions. City councils, which are based on Local Agenda 21 practices and whose number has increased recently, is an important mechanism for increasing public participation. The city councils established for the purpose of strengthening the local administrations are carrying out their activities towards the development of accountability, participation and culture of democracy in the city administration. In this study, local participation methods in our country will be examined and the development of city councils from past to present and the application of Polatlı City Council as a city council experience have been examined.