Neyzen Doğan Ergin'in hayatı ve besteleri
The life of neyzen Doğan Ergin and his musical compositions
  1. Tez No: 550820
  2. Yazar: ARİFE PAPATYA CANSEVDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKKI TURABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Önemli bir bestekâr olan Doğan Ergin'in hayatı ve bestelerini konu alan bu çalışma giriş, üç bölüm, sonuç ve eklerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. Birinci bölüm Doğan Ergin'in hayatı, sanat hayatı, bestekârlığı, ney icrâcılığı, nazariyatçılığı, mevlevîlik ve Doğan Ergin, şâirliği, sendikacılık hayatı ve şahsiyeti hakkında bilgiler vermektedir. İkinci bölümde Doğan Ergin hakkında yapılan mülâkatlar bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise Doğan Ergin'in bestelerinin alfabetik listeleri yer almaktadır. Sonuç kısmında çalışmamız neticesinde ulaştığımız bilgiler özetlenmiştir. Ekler bölümünde ise Doğan Ergin'in hayatı ve çalışmaları ile ilgili belgeler, hayatına ışık tutacak fotoğraflar, el yazısıyla nota defterine yazmış olduğu bestelerinden örnekler ve bestelerinin yeniden yazılmış notaları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study which's subject is Ali Doğan Ergin, an important composer, is composed of an introduction, three chapters, conclusion and appendix. In introduction part, the purpose, content and method of the study is indicated. First chapter gives information about Doğan Ergin's life, art life, songster, composition, ney performance, theories of music, poet, union life, personality and the discipline of mevlevi. The interviews about Doğan Ergin take part in the second chapter. The alphabetic lists of Doğan Ergin's compositions take part in the third chapter. In the conclusion part, the information attended from this study is summarized. Some documents about Doğan Ergin's life and works, photos that will shed light to his life, examples from his compositions that contain his hand writings and his compositons's rewritten notes take part in appendix.