Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların okula hazır bulunuşluk becerilerinin çoklu zekâ alanları açısından incelenmesi
Investigation the school readiness of the children aged 5-6 years who are attending pre-school education institutions according to multiple intelligence fields
- Tez No: 550821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVLET ALAKOÇ PİRPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların okula hazır bulunuşluk becerilerinin çoklu zekâ alanlarına göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu genel amaç çerçevesinde 5-6 yaş grubu çocukların okula hazır bulunuşluk becerilerinin, çocukların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, okul öncesi eğitime devam süresi) ve ailelerinin demografik özelliklerine (ailedeki çocuk sayısı, baba meslek, anne çalışma durumu, anne-babanın yaşı, anne-babanın öğrenim durumu, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi) göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma genel tarama modelinde olup, araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş grubu 200 çocuk oluşturmuştur. Araştırma kapsamında; araştırmanın çalışma grubunu oluşturan çocukların çoklu zekâ alanlarının belirlenebilmesi amacıyla“Teele Çoklu Zekâ Envanteri”ve okula hazır bulunuşluk becerilerinin belirlenebilmesi amacıyla“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada çocuklar ve ailelerinin demografik özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler; ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Araştırmada verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş, bu doğrultuda“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği”puanlarının normal dağılım göstermediği belirlenmiş ve nonparametrik testlerden yararlanılmıştır. Bu nedenle çalışma kapsamında ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 5-6 yaş grubu çocukların okula hazır bulunuşluk becerileri cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde; çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında kız çocuklarının lehine anlamlı bir farklılık saptanırken, matematik becerileri, fen becerileri, ses çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puan ortalamalarında anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Yaş değişkeni açısından matematik becerileri, fen becerileri, ses çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puan ortalamaları açısından 72-78 aylık çocukların lehine anlamlı bir farklılaşma saptanırken, çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Okul öncesi eğitime devam süresi değişkeni açısından ise, 13 ay ve üzeri süredir okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların matematik becerileri ve ses çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puan ortalamalarının 6-12 ay arası okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların puan ortalamalarından anlamlı derecede yüksek olduğu saptanırken; fen becerileri, çizgi çalışmaları, labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Ailedeki çocuk sayısı, anne yaş ve baba yaş değişkenleri açısından“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği”uygulama formu alt boyutları ile uygulama formu toplam puanları açısından anlamlı farklılaşma saptanmamıştır. Anne öğrenim durumu değişkeni açısından matematik becerileri alt boyutu ile uygulama formu toplam puan ortalamaları açısından lisans ve üzeri mezun annelerin çocuklarının lehine anlamlı bir farklılık saptanırken, fen becerileri, ses çalışmaları, çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Baba öğrenim durumu değişkeni açısından matematik becerileri ve ses çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puan ortalamaları açısından lisans ve üzeri mezun babaların çocuklarının lehine anlamlı bir farklılık saptanırken; fen becerileri, çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Baba meslek değişkeni açısından matematik becerileri ve ses çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puan ortalamaları açısından babası memur olan çocuklar lehine, labirentler alt boyutu puan ortalamalası açısından ise babası esnaf olan çocuklar lehine anlamlı bir farklılık saptanırken; fen çalışmaları ve çizgi çalışmaları alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Çalışan annelerin çocuklarının matematik becerileri, fen becerileri ve ses çalışmaları ile uygulama formu toplam puan ortalamalarının çalışmayan annelerin çocuklarına kıyasla anlamlı derecede farklılık gösterdiği saptanırken; çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Çocukların ailelerinin gelir düzeyleri arttıkça matematik becerileri, fen becerileri, ses çalışmaları ve labirentler alt boyutları ile uygulama formu toplam puan ortalamalarının anlamlı derecede farklılaştığı saptanırken; çizgi çalışmaları alt boyutunda ise anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Araştırma sonucunda çocukların“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği”uygulama formundan elde ettikleri puan ortalamalarının“Teele Çoklu Zekâ Envanteri”nin sözel-dilsel zekâ alanı puanlarına göre incelenmesi sonucunda; fen becerileri ve çizgi çalışmaları alt boyutlarında anlamlı bir farklılık saptanmazken; matematik becerileri, ses çalışmaları ve labirentler alt boyutları ile uygulama formu toplam puanlarında sözel-dilsel zekâ alanı açısından üst grupta yer alan çocuklar lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Mantıksal-matematiksel zekâ alanı puanlarına göre; fen becerileri, ses çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılık saptanmazken; matematik becerileri ve çizgi çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puanlarında mantıksal-matematiksel zekâ alanı açısından üst grupta yer alan çocuklar lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Görsel-uzamsal zekâ alanı puanlarına göre, matematik becerileri, fen becerileri ve ses çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puanlarında anlamlı bir farklılık saptanmazken; çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında görsel-uzamsal zekâ alanı açısından üst grupta yer alan çocuklar lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Sosyal zekâ alanı puanlarına göre, ses çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmazken; matematik becerileri, fen becerileri ve çizgi çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puanlarında sosyal zekâ alanı açısından üst grupta yer alan çocuklar lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Müzikal-ritmik zekâ alanı puanlarına göre, fen becerileri, çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmazken; matematik becerileri ve ses çalışmaları alt boyutları ile uygulama formu toplam puanlarında müzikal-ritmik zekâ alanı açısından üst grupta yer alan çocuklar lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Bedensel-kinestetik zekâ alanı puanlarına göre, ses çalışmaları, çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma saptanmazken; matematik becerileri ve fen becerileri alt boyutları ile uygulama formu toplam puanlarında bedensel-kinestetik zekâ alanı açısından üst grupta yer alan çocuklar lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. İçsel-özedönük zekâ alanı puanlarına göre, matematik becerileri, fen becerileri, ses çalışmaları, çizgi çalışmaları ve labirentler alt boyutları ile uygulama formu toplam puanlarında içsel-özedönük zekâ alanı açısından üst grupta yer alan çocuklar lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the school readiness of the children aged 5-6 years who are attending pre-school education institutions according to multiple intelligence fields. Within the framework of this general purpose children's School readiness of 5-6 year old were examined to see if it differs according to children's demographic characteristics (age, gender, duration of continuing to a pre-school education) and demographic characteristics of families (number of children in the family, father professional, mother working status, maternal-paternal age, maternal-paternal education levels, socio-economic level of the family). In this research which is in general screening model, relational screening model is used. The study group consisted of 200 children aged 5-6 years who were attending pre-school education institutions. Within this study, children make up the working group's research in order to identify fields of multiple intelligences was used“Teele Multiple Intelligence Inventory”and in order to determine the readiness for school was used“Marmara Primary Education Readiness Scale”. In addition,“General Information Form”was used to determine demographic characteristics of children and their families. In the study, Kolmogorov-Smirnov test was used to determine whether the data showed normal distribution. In this respect,“Marmara İlköğretime Hazır Oluş”was determined that the scale score did not show normal distribution and were used for nonparametric tests. In evaluation of data was used mean, standard deviation, frequency, percentage, Mann-Whitney U test for comparison of two groups and Kruskal-Wallis Variance Analysis for comparison of three and more groups. As a result of the research, when the school readiness skills of 5-6 age group children are examined in terms of gender variable; while there was a significant difference in favor of girls in drawing studies and labyrinths sub-dimensions, there was no significant difference in total score of mathematics skills, science skills, sound studies sub-dimensions and application form. In terms of age variable, there was a significant difference in terms of mathematics skills, science skills, sound studies sub-dimensions and application form total score averages in favor of 72-78 month old children, while no significant difference was found in the drawing studies and labyrinth sub-dimensions. In terms of the duration of pre-school education period, the mean score of the mathematics sound skills and sound studies sub-dimensions of children attending pre-school education institutions for a period of 13 months and more is significantly higher than the mean score of children attending pre-school institutions between 6-12 months. Found to be high; there was no significant difference in science skills, drawing studies, labyrinth sub-dimensions. In terms of the number of children in the family, maternal age and father age variables, no significant difference was found between the application form subscales of the“Marmara Primary Education Readiness Scale”and the application form total score. While there was a significant difference in terms of mother's level of education and mathematics skills sub-dimension and application form total score average in who have bachelor's degree and more education level, there was no significant difference in the sub-dimensions of science skills, sound studies, drawing studies and labyrinths. In terms of father's education level variable, there is a significant difference between the sub-dimensions of mathematics skills and sound studies and application form total score averages in favor of the children of fathers who have bachelor's degree and more education level; no significant difference was found in sub-dimensions of science skills, drawing studies and labyrinths. In terms of the mean score of mathematics skills and sound studies according to father's professional variable, the application form total score was significantly in favor of children whose father was a officer, while in terms of the mean score of labyrinths, there was a significant difference in favor of children whose father was tradesman; No significant difference was found in the sub-dimensions of science studies and drawing studies. While the income levels of the children's families increased, it was found that the mean score of the mathematics skills, science skills, sound studies and labyrinths sub-dimensions and application form total score differed significantly, no significant difference was found in the drawing studies sub-dimension. As a result of the study, the score of the children obtained from the application form to the“Marmara Primary Education Readiness Scale”according to the verbal-linguistic intelligence field score of the“Teele Multiple Intelligence Inventory”; no significant difference was found in sub-dimensions of science skills and drawing studies; A significant difference was found in the mean score of the children in the upper group between the verbal-linguistic intelligence field of the total score of mathematics skills, sound studies and labyrinths sub-dimensions and application form. According to the logical-mathematical intelligence field score; no significant difference was found in sub-dimensions of science skills, sound studies and labyrinths; the mean score of the children in the upper group in terms of the logical-mathematical intelligence field of the total score of the mathematics skills, drawing studies sub-dimensions and the total score of the application form were found significant. According to the points of visual-spatial intelligence, there was no significant difference in total score of mathematics skills, science skills and sound studies sub-dimensions and application form; there were significant differences between the mean score of the children in the upper group in terms of visual-spatial intelligence field in drawing studies and labyrinths sub-dimensions. According to the score of social intelligence field, no significant difference was found in the sub-dimensions of sound studies and labyrinths; there were significant differences between the mean score of the children in the upper group in terms of the interpersonal intelligence field of the total score of mathematics skills, science skills, drawing studies sub-dimensions and application form. According to the musical-rhythmic intelligence field score, no significant difference was found in the sub-dimensions of science skills, drawing studies and labyrinths; A significant difference was found in the mean score of the children in the upper group in terms of the musical-rhythmic intelligence field of the total score of the mathematics skills, sound studies sub-dimensions and the application form total score. No significant difference was found in the sub-dimensions of sound studies, drawing studies and labyrinths according to bodily-kinesthetic intelligence score; a significant difference was found in the mean score of the children in the upper group in terms of the bodily -kinesthetic intelligence field of the total score of mathematics skills, science skills sub-dimensions and application form. A significant difference was found in the mean score of the children in the upper group in terms of the intrapersonal intelligence field of the total score of the mathematics skills, science skills, sound studies, drawing studies, labyrinths and the application form.