Epilepsili çocuk olgularda anti-epileptik ilaç düzeyinin kemik metabolizması üzerindeki yan etkilerinin incelenmesi
İnvestigation of the anti-epileptic drug adverse effects on the bone metabolism in epileptic children
- Tez No: 550838
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KOCABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Epilepsili Çocuk Olgularda Anti-Epileptik İlaç Düzeyinin Kemik Metabolizması Üzerindeki Yan Etkilerinin İncelenmesi Amaç: Epilepsi çocukluk çağında başlayan ve uzun süreli tedavi gerektiren, kişiyi nörobiyolojik ve psikososyal olarak etkileyen kronik bir hastalıktır. Epilepsi tedavisinde kullanılan anti-epileptik ilaçlar uzun süreli kullanıldığı için vücutta metabolizma üzerinde çeşitli yan etkileri vardır. Biz çalışmamızda anti-epileptik ilaçların kemik metabolizması üzerindeki yan etkilerini inceledik. Gereç yöntem: Düzce Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine epilepsi tanısıyla başvuran hastalardan; çalışma kriterlerine uyan, valproik asit alan 68 (% 61,2), karbamazepin alan 26 (% 23,4) ve fenobarbital alan 17 (% 15,3) toplam 111 olgu çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilmiş olan hastaların poliklinikte rutin kontrol sırasında alınan kan ve idrar numuneleri Düzce Üniversitesi Merkez ve Farmakoloji laboratuarında çalışılarak biyokimya ve idrar verileri (kan Ca, P, ALP, PTH, 25(OH)D, idrar kalsiyum/kreatinin, ilaç düzeyi) ve kemik dansitometrisi çekilerek tüm vücut BMD ve z skorları elde edildi. Bulgular: Olgu grupları arasında cinsiyet dağılımı açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
İnvestigation of the anti-epileptic drug adverse effects on the bone metabolism in epileptic children Objective: Epilepsy is a chronic disease that starts in childhood and requires long-term treatment and affects the person neurobiologically and psychosocially. There are adverse effects on metabolism in the body, because of anti-epileptic drugs used in the treatment of epilepsy for a long time. In our study, we examined the adverse effects on bone metabolism in epileptic children. Method: Patients who were admitted to Düzce University Pediatrics Clinic with the diagnosis of epilepsy; A total of 111 patients who compliance in the criteria, 68 (% 61,2) with valproic acid untake, 26 (% 23,4) with carbamazepine and 17 (% 15,3) with phenobarbital were included in the study. Blood and urine samples which taken during routine control in the outpatient clinic of the pediatrics were investigated pharmacology laboratory and biochemistry in Düzce University Medical Center. Blood and urine analyses (Ca, P, ALP, PTH, 25 (OH) D, urine calcium / creatinine, drug level) were done. Bone densitometry of children were performed to obtain whole body BMD and z scores. Results: There was no difference in gender distribution between case groups.