Çocuklarda primer enürezis nokturna ile alerjik ve solunumsal hastalıkların birlikteliği
The association of primary enuresis nocturna with allergic and respiratory diseases in children
  1. Tez No: 550929
  2. Yazar: GAMZE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM NEMMEZİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Enürezis; çocukluk çağında alerjik hastalıklardan sonra en sık görülen kronik hastalık olup, ciddi psikososyal sorunlara yol açabilmektedir. Az sayıda çalışmada alerjik hastalıklar ve uykuda solunum bozukluğu ile ilişkili olabileceğine dikkat çekilmiştir. Çalışmamızın amacı; hastanemize başvuran enüretik çocuklarda, primer enürezis nokturna ile alerjik hastalıklar ve uykuda solunum bozukluğu ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (CÜBAP) tarafından T-803 proje numarası ile desteklenen vaka kontrol tipi bir araştırmadır. Etik izinlerin alınmasının ardından, enürezis tanısı ile hastanemize girişi yapılmış toplam 150 çocuk vaka grubuna dahil edildi. Bu çocukların 82'sine son 5 yıllık retrospektif hasta kayıtları aracılığı ile ulaşıldı. Geri kalan 68 çocuk beş aylık süreçte polikliniklere yeni başvuru enürezisti. Kontrol grubu olarak Aile Hekimliği ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine çeşitli nedenlerle başvuran enürezis şikâyeti olmayan benzer yaştaki 150 çocuk alındı. Tüm hastalara International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC), Uykuda Solunum Bozukluğu anketi ve sosyodemografik verileri sorgulayan hasta bilgi formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Çalışmaya katılan çocukların 157'sinin erkek, 143'ünün kız ve yaş ortalamalarının 10.30±3.30 yıl olduğu gözlendi. Enürezisli olguların %28'ine astımın, %33.3'üne alerjik rinitin ve %18.7'sine uykuda solunum bozukluğunun eşlik ettiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Enuresis is the most common chronic disease in children after allergic diseases and can cause serious psychosocial problems in children. Some studies have shown that enuresis may be associated with allergic diseases and sleep-disordered breathing. The aim of our study; was to investigate the relationship between primary enuresis nocturna and allergic diseases and sleep breathing disorder in enuretic children admitted to our hospital. This study is a case control type research supported by Cumhuriyet University Scientific Research Projects (CÜBAP) with T-803 project number. After obtaining ethical permissions, a total of 150 children who were admitted to our hospital with the diagnosis of enuresis were included in the case group. 82 of these children were reached through retrospective patient records of the last 5 years. The remaining 68 children were newly admitted to the outpatient clinics for five months. The control group consisted of 150 children of similar age who had no complaints of enuresis who applied to Family Medicine and Child Health and Diseases polyclinics for various reasons. All patients were asked to fill in the International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC), Sleep Respiratory Disorder Questionnaire and sociodemographic data by the researcher. It was observed that 157 of the children participated in the study were boys, 143 of them were girls and the mean age was 10.30 ± 3.30 years. 28% of the patients with enuresis had asthma, 33.3% of them had allergic rhinitis and 18.7% of them had sleep breathing disorder.