Cumhuriyetin ilk on beş yılında Yozgat
Yozgat in the first fifteen years of the Republic
- Tez No: 550972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra ülke genelinde meydana gelen değişimin Yozgat iline yansımaları incelenmiştir. Çalışmamız 1923-1938 yılları arasını kapsamakta ve dört bölümden ibarettir. Bu bölümler; siyasi-idari, ekonomik, nüfus ve eğitim-sosyal kültürel alanlardan oluşmaktadır. Çalışmamızda arşiv belgeleri, yerel basın ve araştırma kaynaklarından yararlanılmıştır. Kaynaklar doğrultusunda cumhuriyetin ilk yıllarında Yozgat'ın idari yapısı, tarım ve sanayisi, yaşanan iskân faaliyetleriyle birlikte değişen nüfus yapısı ve eğitim alanındaki yenilikler ele alınmıştır. Yozgat, cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkarak önemli adımların atıldığı illerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study, we are going to survey changing around the country after foundation of Turkey Republic and reflection of changing to Yozgat province. Our study comprises the period between 1923-1938 and composed of four sequences. Archive records,local media and investigation resources have been utilized in this study. Administrative works agriculture and industry at early years in Republic of Yozgat Province, changing population with settlement proceeding and innovations in the field of education have been handled toward the resources. Yozgat has been one of the cities where important steps were taken by claiming the achievements of the Republic.