Halil şehrinde İsrail'in kurduğu yerleşim birimleri ve şehri yahudileştirme çabaları
Israeli settlements in Hebron city (Al-Khalil) and ongoing judaization efforts
- Tez No: 550975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hz. İbrahim ve ailesinin kabirlerine ev sahipliği yapan Filistin'in kadim şehirlerinden Halil şehri tarih boyu çeşitli devletlerin hükümranlığında bulunmuştur. Eski dönem Yahudi krallıkları, Romalılar, Hz. Ömer'in halifeliği döneminde İslam fethi, Emevîler, Abbasiler ve Fâtımîler sonrası Haçlıların şehri ele geçirmesi, Eyyübiler ve Memlükler nihayetinde Osmanlıların hâkim olduğu şehirde 1967'den bu yana İsrail işgali süregelmektedir. İslam hakimiyetinde bir arada yaşamanın en güzel örneklerini sergileyen Halil şehri, İsrail tarafından planlı bir Yahudileştirme faaliyetine maruz kalmaktadır. Kurulan yerleşim birimleri ve insanların eski şehirden zorla göç etmesine sebep olacak öldürme, tutuklama, kısıtlama, hakaret ve aşağılama gibi faaliyetlerle İsrail, Halil eski şehrinde ırka dayalı bir ayrımcılık (apartheid) politikası uygulamaktadır. Harem-i İbrahim'in büyük bir kısmının Yahudi sinagoguna çevrilmesi ve Müslümanların burada ibadet etmelerinin engellenmesi bu projenin en önemli adımlarındandır.
Özet (Çeviri)
Palestinian ancient city of Hebron (Al-Khalil), home to the Cave of Machpelah which it contains graves of Abraham and his family, has been under rule of various states throughout history. Old Jewish kingdoms, Romans, Islamic conquests during the caliphate of Omar, the Umayyads, the Abbasids and the Crusaders, the Fatimis, Eyyubis, Mamlûks and the Ottomans ultimately dominated in the city until the occupation of Israel since 1967. Hebron, which exhibits the best examples of coexistence under Islamic rule, is subjected to a planned Judaization process by Israel. The ongoing and intense settlement activity in the occupied West Bank city of Hebron confirms Israel's deliberate policy to empty it of its Arab inhabitants and Judaize it. Israel implements a racial discrimination (apartheid) policy in Hebron's old city. Palestinians in Hebron face in everyday oppression such as killing, arresting, restraining, insulting, humiliating and forced displacement.