Uluslararası insan hakları sözleşmeleri ışığında engellilere yönelik ayrımcılık yasağı
Prohibition of discrimination against disabled in the light of international human rights law conventions
  1. Tez No: 551035
  2. Yazar: BUKET DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN DÜNDAR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Pek çok farklı türü olan ayrımcılık, hak öznelerinin insan haklarından eşit koşullarda yararlanmasını engelleyen en eski ve en yaygın tutumlardandır. Ayrımcılık, eşitliğin hukuki ve fiili olarak gerçekleşmesini engeller. Engelli bireylerin temel haklarının ihlal edilmesinde en büyük etken maruz kaldıkları ayrımcılıktır. Uluslararası insan hakları sözleşmelerinin neredeyse tamamı çeşitli temellerde ayrımcılığı yasaklayarak eşitlik ilkesini benimsemiştir. Ayrımcılık yasağını düzenleyen insan hakları sözleşmeleri, engelliler bakımından ayrımcılık kaynaklı hak ihlallerinden korunmak için oldukça önemlidir. Esasen uluslararası insan hakları sözleşmeleri genel olarak engelliler de dâhil tüm insanları koruma altına alır. Bu nedenle teorik olarak engelliler ve diğer dezavantajlı gruplar için ayrı bir korumaya ihtiyaç olmadığı düşünülebilir. Ancak pratikte engellilere yönelik ayrı düzenlemeler ve bu bireyler için özel koruma sağlanması bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple zaman içerisinde spesifik olarak engellileri korumaya yönelik hukuki düzenlemeler, ulusal hukuk düzeyinde ve uluslararası insan hakları sözleşmelerinde yer almaya başlamış; engellilik temalı insan hakları belgeleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Discrimination with many different types is one of the oldest and most common violations that prevent all rights subjects from taking advantage of human rights on equal terms. It also prevents the realization of equality as legal and actual. The most important factor in the violation of the fundamental rights of disabled people is the discrimination they are subjected to. Almost all of the international human rights conventions have adopted the principle of equality by prohibiting discrimination on various grounds. Human rights conventions that regulate the prohibition of discrimination are very important to protect against discrimination arising from discrimination against persons with disabilities. In fact, international human rights conventions generally protect all people, including people with disabilities. Therefore, theoretically, it can be considered that there is no need for separate protection for persons with disabilities and other disadvantaged groups. In practice, however, separate arrangements for persons with disabilities and the provision of special protection for them have emerged as a necessity. For this reason, in the course of time, legal regulations aimed at protecting persons with disabilities have begun to be included in national law and international human rights conventions. Disability themed human rights documents were created.