Patrik Schumacher'in parametrisizm manifestosunun Zaha Hadid eserleri üzerinden irdelenmesi
An investigation of Patrik Schumacher's parametricist manifesto via Zaha Hadid's work
  1. Tez No: 551120
  2. Yazar: DUYGU MERVE BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME YEŞİM GÜRANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde dijital teknolojinin sürekli gelişim halinde olması, birçok alanda olduğu gibi mimari tasarımlarda da bilgisayar destekli tasarımları, sayısal tasarımları, ön plana çıkarmaktadır. Bilgisayara aktarılan tasarım aşamasındaki üründe ya da sistemde, değiştirilmesi istenilen noktalarda parametreler ile oynayarak en az hata ile en kısa sürede sonuca ulaşılmaktadır. Bu da tasarımcının ve üreticinin parametrik tasarım yaklaşımlarından faydalanmasına olanak sağlamaktadır. Parametrik tasarım, bilgisayar destekli tasarım programları aracılığı ile istenilen şekillerde sayısız tasarımlar elde edilmesine imkan tanımaktadır. Bu yaklaşım, bugünün tasarım anlayışı ve gelişmeleri ile birlikte mimari alanda önemli tasarım anlayışlarından birini temsil etmektedir. Zaha Hadid Mimarlık'ın parametrik tasarımlarının irdelendiği bu tez çalışmasında, genel tarama yöntemi ile literatür taraması yapılarak önceki çalışmalar incelenmiştir. Araştırmalar neticesinde Patrik Schumacher'in 2008 Venedik Bienali'nde sunduğu Parametrisizm Manifestosu yöntem belirlenmiştir. 5 bölümden oluşacak tezin ilk bölümünde problem, araştırmanın amacı-önemi ve sınırlılıklar, ikinci bölümünde ise parametrik tasarım, parametrik tasarımda kullanılan yazılımlar ve parametrisizm manifestosu hakkında bilgilendirme yapılmaya çalışılmıştır. Patrik Schumacher'in parametrisizm manifestosunda yer alan ilkelerin açıklandığı üçüncü bölümde manifestoda belirtilen uyulması ve kaçınılması gereken ilkeler irdelenmiştir. Tez kapsamında belirlenen mimari ve iç mimari tasarımlar, mobilya ve ürün tasarımları, manifestoda belirtilen ilkeler doğrultusunda dördüncü bölümde incelenerek değerlendirilmiştir. Son bölümde sonuç ve önerilerin yer aldığı tez çalışması ile mimari ve iç mimari alanda pek çok noktada karşılaştığımız parametrik tasarım yaklaşımına ve parametrisizm kavramına dikkat çekmek istenmiştir. Bugünün tasarım anlayışını daha iyi çözümleyebilmek ve uygulayabilmek adına, lisans ve lisansüstü eğitimlerinde sayısal tasarım yöntemlerinin öğrenciye aktarımına daha fazla önem verilmesi gerektiği düşünülmüştür. Belirli uygulamaların incelenmesi sonucu yapılan tespitlerin günümüz ve gelecek tasarımcılarına yol gösterici olabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the continuous development of digital technology brings computer-aided designs and digital designs to the forefront in architectural designs as in many other areas. With this approach, it is seen that the result is reached in the shortest time with the least error by playing with the parameters in the product or system in the design stage transferred to the computer, at the points where it is desired to be changed. This allows the designer and the manufacturer to take advantage of parametric design approaches. Parametric design allows the creation of numerous designs in desired forms via computer aided design programs. This approach represents one of the most important design approaches in the architectural field with today's design approach and developments. In this thesis study, in which the Zaha Hadid Architecture's parametric designs will be examined, literature review was done by general screening method and the previous studies were examined. As a result of the researches, Patrik Schumacher's Manifesto of the Parametricism presented at the 2008 Venice Biennial was determined as the method. In the first part of the thesis which will consist of 5 chapters, problem, purpose and importance of research and scopes, in the second part, it was tried to inform about the parametric design, the use of parametric design, software used in parametric design and Parametricist Manifesto. In the third chapter which includes the findings, principles to be followed and avoided stated in the manifesto were examined. The architectural and interior designs, furniture and product designs determined within the scope of the thesis were evaluated in the fourth chapter, in the discussion and interpretation section in line with the principles stated in the manifesto. In the last part of this study with the results and suggestions, it is wanted to draw attention to the parametrical design approach we encountered in many points in architecture and interior architecture. In order to better analyze and apply today's design approach, it is thought that more emphasis should be placed on transfer of digital design methods to undergraduate students. The findings of the studies are aimed to be a guide for the present and future designers.