14-16 yaş ergenlik dönemi sporcularin kemik mineral yoğunluğu
Bone mineral density of 14-16 years old adolescent athletes
- Tez No: 551135
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Bu araştırma, 14-16 yaşında güreş, futbol, yüzme branşıyla uğraşan ve sedanter bir hayat süren bireylerin kemik mineral yoğunluklarının karşılaştırıması amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya 8 güreşçi (yaş 14,06±0,22 yıl, boy 162,25±9,35 cm, vücut ağırlığı 58,50±17,27 kg), 8 futbolcu (yaş 14,34±0,49 yıl, boy 170,88±7,04 cm, vücut ağırlığı 55,75±4,77 kg), 8 yüzücü (yaş 13,63±1,31yıl, boy 162,62±9,99 cm, vücut ağırlığı 54,12±7,77 kg) ve 8 sedanter birey (yaş 14,10±0,35 yıl, boy 164,75±7,78 cm, vücut ağırlığı 47,25±8,08 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada farklı spor dallarındaki sporcuların lumbar omur bölgeleri kemik mineral yoğunluğu (KMY) ve Z skorları ölçümleri Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında General Electrıc Madıson, WI USA Lunar DPX Prodıgy- Tech Model cihazı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanıldı. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlendi. Branşlar arasındaki farklılığı ortaya koymak için ANOVA testi yapıldı. Farklılığın hangi branştan kaynaklandığını tespit etmek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the bone mineral density of sedentary individuals aged 14-16 years and wrestlers, football players, swimmers. Metod: 8 wrestlers (age 14,06 ± 0,22 years, height 162,25 ± 9,35 cm, body weight 58,50 ± 17,27 kg), 8 footballers (age 14,34 ± 0,49 years, height 170.88 ± 7.04 cm, body weight 55.75 ± 4.77 kg), 8 swimmers (age 13.63 ± 1.31 years, height 162.62 ± 9.99 cm, body weight 54.12 ± 7 , 77 kg) and 8 sedentary individuals (age 14,10 ± 0,35 years, height 164,75 ± 7,78 cm, body weight 47,25 ± 8,08 kg) were voluntarily participated to the study. In the study, the bone mineral density (BMD) and Z scores of the lumbar vertebrae regions of the athletes in different sports were performed by using General Electrıc Madıson, WI USA Lunar DPX Prodıgy-Tech Model in Radiology Department of Meram Medical Faculty of Konya Selçuk University. SPSS 16.0 package program was used to analyze the data. The data were summarized by giving mean and standard deviations. ANOVA test was performed to determine the difference between the branches. To determine whether differences which arise from branches of the Tukey test was performed multiple comparison test.