Seramik heykel uygulamaları kapsamında büst
Bust in the scope of ceramic and sculpture applications
- Tez No: 551134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Zengin etüt yöntemlerine elverişli koşulları ve heykel sanatının başlıca materyali olan kilin nitelikli sanatsal gücü ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda, seramik heykel irdelenerek deneysel bir sonuca varılmıştır. Bu tezin içeriği seramiğin tarihsel süreci, modernizm'de büst, 20.yy.da değişen seramik sanatı, biçimleme dili niteliğinde seramik büstler olarak şekillenmiştir. Günümüzde çağdaşlaşan seramik, Cumhuriyet sonrası Türk heykel ve seramik sanatında büstler olarak incelenmiştir. Bu araştırma sürecinde çıkan sorunlar vurgulanarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda konuya model olan yedi çağdaş Türk sanatçılarının imgelerinin birer sanat objesine dönüştürülmesi ile ölümsüzleştirilmesi sağlanmıştır. Diğer taraftan büstlerde kullanılan seramik pişirme tekniğinin heykel sanatına katkısını etüt tekniği ile oluşturulan büstlerdeki yansımalarıyla ortaya çıkarılmıştır. Uygulama örnekleri (seramik büstlerde) üzerinde kullanılan ana maddenin tarihinin en eski malzemesi olan“kil”ile biçimlendirildiğini görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The favorable conditions for the rich study methods and the qualified material of clay, which is the main material of sculpture art, come to the fore. In this direction, the ceramic sculpture is examined and an experimental conclusion is reached. The content of this thesis is the historical process of ceramics, the bust in Modernism, the ceramic art that changed in the 20th century, the ceramic busts as the marking language. The problems in this research process are emphasized and evaluated. In this context, the images of the seven contemporary Turkish artists, which are the models of the subject, have been transformed into art objects and thus immortalized. On the other hand, the contribution of the ceramic cooking technique used in the Bust to the Sculpture Art was revealed with the reflections on the Busts created by the study technique. It is possible to see that the main material used on the application examples (ceramic busts) is shaped with clay, which is the oldest material in its history.