İnfertil bireylerde yağ asidi bağlayıcı protein-9 düzeylerinin semen parametreleri ile ilişkileri
The relationship between semen parameters and acid binding protein-9 levels in infertile individuals
- Tez No: 551137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son 50 yıl içerisinde sperm sayısında önemli düzeyde bir azalma olduğu saptanmakla birlikte, subfertil erkeklerin yaklaşık %25'inde infertilitenin sebebi bilinmemektedir. Erkeklerdeki infertilitenin nedenlerine bağlı olarak vakaların tümünde semen analizinde anormallikler görülmektedir. Günümüzde erkek infertilitesine sebep olan biyokimyasal mekanizmalar yolaklara ait çalışmalar ivme kazanmış olmakla birlikte son yıllarda, serbest yağ asidi bağlayıcı proteinlerin spermatogenez ve sperm morfolojisi ile ilişkilerinden söz edilmektedir. Bilindiği üzere, yağ asidi bağlayan proteinler (FABPler), hücre içi lipit bağlama proteini (iLBPs) ailesinin üyesidir ve bunların çoğu doku spesifik ekspresyonu göstermektedir. FABP-9 (Serbest Yağ Asidi Bağlayıcı Protein-9) / PERF15 (Perforatorial 15) erkek germ hücresine özgü yağ asidi bağlayıcı proteindir. İlk olarak fare spreminin temel bileşimi olarak tanımlanmıştır. Bu bilgilerden yola çıkarak, infertilitede FABP-9 düzeyleri ile semen parametreleri arasındaki olası ilişkiler araştırılmıştır. Erkek infertil bireylerde düzeyleri ile semen parametreleri arasındaki olası ilişkinin ve normospermik bireyler ile oligospermik bireyler arasında FABP-9 düzeyleri açısından farklılığın belirlenmesi çalışmanın amacını oluşturmuştur. Sunulan araştırma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi Androloji Laboratuvarına gelen gönüllülerden alınan semen numuneleri üzerinde yapılmıştır. Çalışma iki gruptan oluşturulmuştur. Grup I'e yaş ortalaması 31,16±6,36 olan 30 Normozospermik birey, Grup II'ye yaş ortalaması 29,66±4,90 olan 30 Oligozospermik birey dahil edilmiştir. Bulgularımıza göre, FABP-9 düzeylerini Normozoospermili bireylerde (3,41±1,64 ng/mL) Oligozoospermili bireylere (1,99±0,78 ng/mL) göre anlamlı düzeyde yüksektir. Grup 1, FABP-9 /protein düzeyleri 0,69±0,36 ng/mg protein, Grup 2 düzeyleri ise 0,19±0,08 ng/mg protein olarak bulunmuş olup, gruplar arasındaki farklılık önemlidir. Bununla birlikte, FABP-9 düzeyleri ile semen konsantrasyonu, total sperm sayısı, motilite, progresif motilite, immobilite, TPMSS (Total Progresif Motil Sperm Sayısı) değerleri arasında anlamlı korelasyon tespit edilmiştir. FABP-9/protein değerleri ise konsantrasyon, total sperm sayısı, motilite, progresif motilite, immobilite, TPMSS, baş anomalisi, boyun anomalisi, teratozospermi indeksi ile önemli ilişki göstermiştir. Sonuç olarak fertilizasyonda rolleri olabileceği düşünülen FABP-9 mekanizması hakkında bilgiler dünya literatüründe kısıtlı olmakla birlikte, sunulan tez çalışması Normozoospermili ve Oligozoospermili bireylerin semende FABP-9 düzeylerini tespit eden ilk biyokimyasal çalışma olup, infertilizasyon durumunun belirlenmesinde biyokimyasal bir belirteç olabileceği düşündürmektedir. Bunun yanı sıra, çalışma sonuçlarının literatüre katkı sağlayacağı ve ileri araştırmalara yön vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A significant reduction in the number of spermatozoa has been detected in the last 50 years, furthermore approximately %25 of subfertile males the cause of infertility is unknown. Depending on the causes of infertility, abnormalities in semen analysis appear throughout the cases. Today, studies on the pathways of biochemical mechanisms leading to male infertility have been intensified, also in recent years, free fatty acid binding proteins have been implicated in spermatogenesis and sperm morphology. Fatty acid binding proteins (FABPs) are members of the intracellular lipid binding protein (iLPBs) family and most of them exhibit tissue specific expression. FABP-9 / FABP15 (Perforatorial 15) is a fatty acid binding protein specific for the germ cell of the male. FABP-9 is identified as the main component of spermine of the mouse. Based on this information, possible relationships between FABP-9 levels and semen parameters were investigated in infertilty. The aim of the study was to investigate the possible association between FABP-9 levels and semen parameters in male infertile individuals, and the differences between normozoospermic individuals and oligozoospermic individuals according to levels of FABP-9. The present study was carried out on semen samples taken from individuals who applied to Selcuk University Faculty of Medicine IVF Unit Andrology Laboratory. The study was divided into two groups. Group 1 was included 30 normozoospermic individuals with aged of 31,16±6,36 years, and Group 2 was composed of 30 oligozoospermic individuals with the aged of 29,66±4,90 years. According to our findings, FABP-9 levels were significantly higher in normozoospermic individuals (3,41±1,64 ng/mL) than oligozoospermic individulas (1,99±0,78 ng/mL). Furthermore, FABP-9/protein levels were analyzed as 0,69±0,36 ng/mg protein, and 0,19±0,08 ng/mg protein, respectively, in Group 1 and 2, the differences between the groups were statistically important. Furthermore, significant correlations between FABP-9 levels and semen consantration, total sperm count, motility, progressive motility, immobility, TPMSS (Total Progressive Motil Sperm Count) were detected. There were significant correlations between FABP-9 /protein levels and concentration, total sperm count, motility, progressive motility, immobility, TPMSS, head anomaly, teratozoospermia index. As a result, although the information about the mechanism of FABP-9 which is thought to have a role in fertilization is limited in the world literature, the present thesis study is the first biochemical study to determine the levels of FABP-9 in the semen of individuals with Normozoospermia and Oligozoospermia. Furthermore, it is thought that present findings will contribute to the literatüre and give direction to future studies.