Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebeklerin annelerinde müziğin ve oksitosin masajının süt salınımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the music's and oxytocin massage effects on the breastmilk production of the mothers of premature babies WHO are in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 551143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebeklerin annelerinde müziğin ve oksitosin masajının süt salınımına etkisini değerlendirmektir. Yöntem ve Gereç: Araştırma, 05.03.2018-14.08.2018 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde prematüre bebeği yatan 73 anne ile kendi-kendine kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Spielberger'in Sürekli ve Durumluk Kaygı Ölçeği ve Anne Sütü Takip Formu ile toplanmıştır. Araştırmada annelere müzik dinletilmiştir ve oksitosin masajı uygulanmıştır ve sonrasında anne sütü miktarı ölçülmüştür. Araştırmada verilerin analizinde, tanımlayıcı veriler yüzdelik, aritmetik ortalama ± standart sapma ile gösterilmiştir. Veriler ANCOVA, sidak çoklu karşılaştırma testi ve pearson korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Music's and Oxytocin Massage Effects on the Breastmilk Production of the Mothers of Premature Babies who are in the Neonatal Intensive Care Unit Aim: This study aimed to evaluate the effect of music and oxytocin massage on breast milk secretion in mothers of premature babies in the neonatal intensive care unit. Materials and Methods: Designed in self-controlled experimental type, the study was conducted with 73 mothers who had premature infants in the Neonatal Intensive Care Unit of the Balcali Hospital of Medical Faculty at Çukurova University, between 5 March 2018 and 14 August 2018. The study data were collected using an Information Form, Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (STAI I-II), and a Breast Milk Follow-up Form. In the study, the mothers listened to music and were administered oxytocin massage and after that, the amount of breast milk was measured. For the analysis of the study data, descriptive data were shown using percentages, mean values ±, and standard deviation. Data were evaluated by ANCOVA, Sidak multiple comparison tests, and Pearson's Correlation test. The statistical significance level was accepted as 0.05. Results: The mean age of the mothers participating in the study was 31.22 ± 5.82. It was determined that 42.5% of the mothers had undergraduate or graduate education and that 41.1% were employed. The breast milk quantity of the mothers measured after the sessions were 34.0 +13.7 ml in control session, 35.0 +14.6 ml in the oxytocin massage session, and 37.5 +15.3 ml in the music session.