Mersin ilinin spor turizmi potansiyelinin SWOT analizi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of sport tourism potential of Mersin province with SWOT analysis method
  1. Tez No: 551144
  2. Yazar: TOLGA GÜDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda, turistlerin seyahat tercihleri çeşitlenmeye başlamıştır. Bu durum, alternatif turizm türlerinin öneminin artmasını sağlamıştır. Günümüzde turizm yatırımları da bu çerçevede şekillenmektedir. Spor turizmi, en önemli alternatif turizm türlerinden biridir. Özellikle, spor turistinin diğer turistlere oranla çok daha yüksek miktarda harcamalar yapması, bu turizm türüne ilgiyi arttırmaktadır. Türkiye'de spor turizmi, Antalya ve İstanbul gibi turistik açıdan daha gelişmiş şehirlerde ön plandadır. Ancak spor turizminde daha iyi markalaşmak için spor turizminin Türkiye'nin farklı şehirlerine yayılması önem arz etmektedir. Bu araştırma, Mersin'in spor turizmi potansiyelini ortaya koymayı ve geleceğe yönelik Mersin'e ilişkin spor turizmi stratejisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda veriler, literatürdeki konuyla ilgili kaynaklardan ve Mersin'de spor ve turizmle doğrudan ilişkisi olan 40 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmelerden toplanmıştır. Elde edilen bulgular, içerik analizi ve SWOT analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonucunda, katılımcıların Mersin'in spor turizmi potansiyelinin yüksek olduğu düşüncesinde oldukları saptanmıştır. Mersin'in spor turizmi SWOT analizi sonuçlarına göre, en güçlü üç yanının iklim, spor tesisleri ve spor turizmine uygun doğası olduğu belirlenmiştir. En zayıf üç yön ise spor turizmi yatırımlarının yetersizliği, ulaşım olanaklarının yetersizliği ve yetersiz tanıtım yapılması olarak saptanmıştır. En büyük üç fırsat, spor organizasyonlarının sayısının artması, ulaşım imkanlarının gelişmesi ve tanıtımın artması olarak belirlenmiştir. En büyük üç tehdit, jeopolitik konum, tesislerin atıl kalma riski ve ekonomik durgunluk olarak vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, tourists' travel preferences have started to diversify. This situation has increased the importance of alternative tourism types. Nowadays, tourism investments are shaped within this framework. Sports tourism is one of the most important alternative tourism types. Especially, the fact that sports tourists spend much higher than other tourists, increases the interest in this type of tourism. Sports tourism in Turkey is at the forefront in the more developed cities in terms of tourism such as Antalya and Istanbul but to spread of sports tourism to the other cities of Turkey is important for to be better sports tourism brand. This research aims to reveal the potential of sports tourism in Mersin and to develop the strategy of sports tourism for the future. In this context, data were collected from the relevant resources in the literature and from face-to-face interviews with 40 people who have direct relations with sports and tourism in Mersin. The findings were analyzed by content analysis and SWOT analysis. When the participants were asked about the sports tourism potential of Mersin, the potential was found to be high. According to SWOT analysis of Mersin's sports tourism, the three strongest sides are the climate, the sports facilities and the nature which is suitable for sports tourism. The weakest three sides are the insufficiency of investments in sports tourism, inadequate transportation facilities and inadequate publicity. The three biggest opportunities had been determined as to increase the number of sports organizations, to improve the transportation opportunities and to increase the promotion. The three biggest threats had been emphasized as geopolitic location, risk of to be idle of the facilities and economic stagnation.