Sera koşullarında biber üzerinde Tetranychus urticae Koch mücadelesinde avcı akar Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot ve Bifenazate'in kullanımı
Using bifenazate and predatory mite Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot to control Tetranychus urticae Koch on pepper in greenhouse conditions
  1. Tez No: 551172
  2. Yazar: MURAT YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tetranychus urticae Koch biber üretiminde ekonomik kayıplara neden olan önemli zararlılardan biridir. Biber üretiminde bitki üzerinde beslenerek bitkide verim ve kalite kaybına sebep olmaktadır. Entegre mücadele kapsamında bu zararlıların mücadelesinde genellikle Phytoseiidae familyası türleri kullanılmaktadır. Örtüaltında Kırmızı örümceklerin mücadelesinde en çok Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot ve Neoseiulus californicus (McGregor), kullanılmaktadır. Phytoseiulus persimilis'in çok tercih edilmesinin sebebi spesifik bir avcı olması ve sadece Tetranychus cinsine bağlı türlerle beslenmesidir. Bu tez çalışmasında sera koşullarında biber üzerinde Tetranychus urticae mücadelesinde Bifenazate (Bif) ve avcı akar Phytoseiulus persimilis (PP)in kullanımı ve etkinliği belirlenmiştir. Bu amaçla sera içerisinde tesadüf parselleri deneme desenine göre Bif, PP, Bif+PP ve kontrol olmak üzere dört karekterli deneme kurulmuştur. Sonuç olarak bütün uygulamalarda T. urticae populasyonları kontrole göre baskı altında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tetranychus urticae Koch is one of the major pests that cause economic losses in pepper production. In the production of pepper, it is fed on the plant and causes loss of yield and quality in the plant. Within the scope of the integrated pest management, Phytoseiidae family members are generally used for the control of these pests. Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot is the most preferred predatory mite to control spider mites in greenhouse then Neoseiulus californicus (McGregor). Phytoseiulus persimilis is highly preferred because it is a spesific predator and is fed only on species of the genus Tetranychus. In this thesis, the use and efficacy of Bifenazate (Bif) and Phytoseiulus persimilis (PP) in the control of Tetranychus urticae on pepper in greenhouse conditions were determined. For this purpose, four-character experiment including Bif, PP, Bif + PP and control was established according to completely randomized design in the greenhouse. T. urticae populations were successfully supressed according to the control in all applications.