Silahlı çatışma ve iç karışıklık sonrası dönemlerde insan haklarının korunmasında Birleşmiş Milletler'in rolü
The role of United Nations in the protection of human rights in the post armed conflict and internal disorder situations
- Tez No: 551173
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 611
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde, önce bir toplumu sarsan tüm şiddet olayları ele alınmıştır. Bunun ardından, şiddetin yaşandığı dönemlerin hemen ertesinden gelen ve çatışma sonrası dönem olarak adlandırılan sürece değinilmiştir. Özellikle çatışma sonrası toplumdaki yeniden inşa faaliyetleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, öncelikle çatışma sonrası dönemlerde genel olarak insan haklarının durumu ortaya konulmuştur. Bunun ardından, ikinci olarak Birleşmiş Milletler'in bu dönemde insan haklarının korunmasıyla ilişkili faaliyetleri anlatılmıştır. Nihayet son bölümde ise, bu konuda dünyada güncel bir örnek olduğu için incelenmek üzere seçilen Kolombiya örneği, çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the study, firstly, all types of violence that affects a community badly were dicussed. Then, the post conflict eras which usually come right after the violence periods and are named as post conflict situations are evaluated. Especially, reconstructions in post conflict communities are examined. Second chapter begins with the general situation of the human rights in post conflict situations. After that, secondly, the role of the United Nations in the context of the protection of human rights is discussed. Finally, in the last chapter, because it is a very current development in the world, the Colombia were elected as a case study and the post conflict situation in this country is evaluated in the aforementioned content of the study.