Şiddet ve terör bağlamında kullanılan ayetlerin ilk dönem tefsirlerinden günümüze yorum farkları
From past to present interpretations differences of the verses of qoran that are attributed in the context of violence and terrorism
  1. Tez No: 551188
  2. Yazar: HÜSEYİN İHTİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İslam dininin temel kaynağı olan Kur'an ayetlerindeki anlam zenginliği, birden fazla anlayış, yorum ve tefsiri doğurmuştur. Kur'an'ın anlamına yönelik bu farklı yaklaşımlar, Müslümanların genelinin inanç, kabul ve akidesi doğrultusunda şekillenmiştir. Ancak Kur'an'ı bu yorumlama biçimlerinde genel-geçer İslami yaklaşımların dışında algı ve anlayışlar da ortaya çıkmıştır. Bu durum, geçmişte olduğu gibi günümüzde de mevcuttur. Metot, anlayış ve referans olarak kullandıkları ayetler doğrultusunda günümüzdeki bu kişi ve kesimlerin ezici çoğunluğunun, Müslümanların %90'ının dışında bir dini anlayışa sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle, söz konusu ayetleri, kendilerine öncü ve rehber olarak kabul ettikleri kişi/kişilerin ideolojileri, yaklaşım ve anlayışları doğrultusunda yorumlamaktadırlar. Bu tür yorum ve tefsirler, Müslümanların büyük çoğunluğunu oluşturan kesim tarafından benimsenmemiş ve azınlıkta kalan bir yaklaşım olarak değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda onlar, İslam tarihinde aykırı olarak nitelenen ve protest bir yapıya sahip olan kimselerin, ilgili ayetlere yönelik tefsir ve diğer çalışmalarına sarılmışlardır. Öte yandan bu grupların hareket alanlarına bakıldığında, daha çok devlet olgu ve otoritesinin oluşmadığı, ülkenin bir kaos içerisinde olduğu bölgeleri seçtikleri ve oralarda yeşermeye çalıştıkları da görülmektedir. Bu yönleriyle, ideal bir devlet oluşturma düşüncesiyle hareket ettikleri ve bunu gerçekleştirmek yolunda da bazı Kur'an ayetlerini, bağlamından kopararak tefsir ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The meaning of the verses of Qur'an, which is the main source of Islam, has given rise to more than one understanding, interpretation and interpretation. These different approaches to the Qur'an's meaning have been shaped according to the belief, acceptance and conclusion of the general Muslims. However, the Qur'an also has some marginal perceptions and understandings in these interpretations. This is the case today as it was in the past. The Holy Qur'an verses, which have been applied by such marginal organizations today, have been emphasized by the history of Islam. In line with the verses that they use as a method, understanding, and reference, it is seen that the overwhelming majority of the marginal organizations today are the members of the contrarian thought. For this reason, they interpret these verses in line with the approach and understanding of the persons/persons they consider to be pioneers and guides. The verses which were used as a supporter and supported by the marginal groups and groups were against the approach, interpretation, commentaries, and favors of the leading commentators of the Muslims. It is seen that the people who are engaged and take part in religious abuse are predominantly marginal. In this respect, they have embraced their commentary on the verses of some commentators, who is considered to be a conrary of the history of Islam and which has a protest structure.