Developing mobile,electronic and positioning applications for emergency situations inside the hospital.
Hastane içinde acil durumlar için mobil,elektronik ve pozisyon belirleme uygulamaları geliştirme.
- Tez No: 551204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN KARABUDAK, YRD. DOÇ. DR. NUR BAŞAK SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Projenin amacı hastane içindeki herhangi bir kişi için acil müdahaleyi zamanında sağlayarak hayati kaybı önlemektir. Android işletim sistemi ve Ios işletim sistemi için geliştirilen uygulamalar aracığıyla hastane içi iletişim sağlanmaktadır. Bu uygulamanın içeriği ise herkesin kullanımına uygundur. Acil arama butonu sayesinde kolaylıkla arama yapılabilmekte ve buton devre dışı kaldığında ise acil müdahaleye uygun kalp atım ritmi başlamaktadır. Bu uygulama hastanın yerini belirlemekte yardımcı olması açısından beacon sistemleriyle bağdaştırılmıştır. Beacon sistemleri bluetooth üzerinden veri aktarımı sağlar bu sayede internete gerek olmaksızın kişinin lokasyonu belirlenir. Projenin bu adımlarından sonra öncelikle laboratuvar ortamında testleri yapılır. İstatistiksel olarak başarılı olan bu proje hastanelerde denenir. Hastanede yapılan senaryolar üzerinden projenin başarısı gözden geçilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to prevent mortality by providing emergency response on time. The communication inside the hospital is provided via developing application for Android and Ios operating system. The content of application is suitable for everyone's use. The emergency call button makes it easy to call, and if the button is disabled, the heart rate rhythm starts for emergency intervention. This application is associated with bluetooth low energy systems in terms of help to locate the patient. Beacon systems provide data transfer through bluetooth by this means location is detected without internet. The project will be tested primarily at the laboratory following these steps. If it succeeds statistically, the project will be tried at the Tepecik Education and Research Hospital. The success of the project will be reviewed depends on the scenarios in the hospital.