Alopesilerin klinik değerlendirilmesinde ve alopesi areatada tedaviye yanıtın izleminde saçlı deri dermatoskopisinin yeri
The role of scalp dermatoscopy in clinical evaluation of alopecias and follow-up of treatment response in alopecia areata
- Tez No: 551205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TÜLİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Videodermoskop kullanılarak yapılan saçlı deri dermatoskopisi yeni tanımlanan, saç ve saçlı deri hastalıklarının tanısını kolaylaştıran bir yöntemdir. Fakat, videodermoskop pahalı bir alet olması nedeniyle her dermatoloji kliniğinde bulunmamaktadır. Bu çalışmada, her çeşit alopeside el dermatoskopu kullanarak saçlı deri dermatoskopisi bulgularının saptanması ve alopesi areatalı hastalarda tedaviye yanıtın izleminde saçlı deri dermatoskopisinin yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Prospektif ve kontrol gruplu olan bu çalışmaya, farklı tiplerde alopesileri olan 144 (80 kadın ve 64 erkek) hasta ile yaş ve cinsiyetleri hasta grubuyla eşleştirmiş 144 sağlıklı kontrol alındı. Kesin tanı klinik muayene, hafif çekme testi, mikroskopik inceleme, kantitatif analiz ve gerekli durumlarda histopatolojik inceleme yapılarak kondu. Dermatoskopik inceleme polarize ışıklı bir el dermatoskopu ile yapıldı. Çekilen dijital fotografların hepsi bilgisayarda saklandı ve görülen dermatoskopik bulgular kaydedildi. Androgenetik alopeside (n=59) saç çapı faklılığı, peripilar bulgu ve boş foliküller; alopesi areatada (n=49) sarı noktalar, siyah noktalar, sarı nokta ortasında siyah nokta, incelen saçlar, kırık saçlar, distrofik saçlar ve trikoreksis nodoza; primer sikatrisyel alopesilerde (n=21) foliküler ostiyum yokluğu, tufted saçlar, beyaz noktalar, foliküler hiperkeratoz, trikoreksis nodoza, pili torti, kırmızı noktalar, bal peteği pigment paterni, pembe-beyaz görünüm, krut ve püstüller diğer alopesi tiplerine göre anlamlı derecede daha fazlaydı. Akut (n=6) ve kronik telogen effliviumda (n=19) karakteristik bir dermatoskopik bulgu saptanmadı. Kontrol grubu ve hastalar arasında tufted saçlar, halka saçlar, toz, epidermal skuam ve püstül bulguları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Alopesi areatada saptanan dermatoskopik bulguların tedaviye yanıt veren hastalarda azaldığı ya da tamamen kaybolduğu görüldü. Telogen efflivium dışındaki bütün alopesilerin tanısında saçlı deri dermatoskopisi yardımcı bir yöntemdir. Saçlı deri hastalıklarında videodermoskop ile izlenen bulgular, dijital bir fotograf makinasının yardımıyla el dermatoskopuyla da saptanabilir. Ayrıca, alopesi areatalı hastalarda tedavi sırasında dermatoskopik muayene yapılması, tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Scalp dermatoscopy by using a videodermoscope is a promising newfound way to facilitate diagnosis of hair and scalp disorders. However, a videodermoscope is an expensive tool that is hardly to be found in every dermatology department. The aim of this study was to describe dermatoscopic findings of all types of alopecias with a hand-held dermatoscope, and to evaluate the possibility of utilizing dermatoscopy as a follow-up tool for the treatment of alopecia areata. One hundred and forthy-four patients with the diagnoses of various types of alopecias (80 female and 64 female) and 144 healthy age- and sex-matched control subjects were enrolled in this prospective, controlled study. The final diagnosis was made by clinical examination, light pull test, quantitative analysis, microscopic examination, and histopathological evaluation when indicated. Dermatoscopic examination was performed by a polarized-light hand-held dermatoscope. Captured digital images were stored on a computer, and dermatoscopic findings were recorded. In androgenetic alopecia (n=59) hair diameter diversity, peripilar signs and empty follicles; in alopecia areata (n=49) yellow dots, black dots, tapering hairs, dystrophic hairs, broken hairs and trichorrhexis nodosa; in primary cicatricial alopecias (n=21) absence of follicular openings, tufted hairs, white dots, follicular hyperkeratosis, pili torti, red dots, honeycomb pigment pattern, pink-white appearance, crusts and pustules were significantly more common than the other types of alopecias. No remarkable dermatoscopic finding was recorded in acute (n= 6) and chronic telogen efflivium (n=19). There was no statistically significant difference between patients and controls regarding the dermatoscopic findings namely tufted hairs, circle hairs, dust, epidermal scale and pustules. Dermatoscopic features noted in alopecia areata decreased in number or disappeared completely in patients who had positive response to treatment. Scalp dermatoscopy is found to be a useful diagnostic tool for all types of alopecias excluding telogen efflivium. Videodermoscopic findings of scalp disorders may also be determined by a hand-held dermatoscope with the aid of a digital camera. Furthermore, performing scalp dermatoscopy during the treatment of patients with alopecia areata can be helpful for the evaluation of treatment response.