Sağlık ve güvenlik işaretlerinin yapı şantiyelerinde kullanımı üzerine bir irdeleme
  1. Tez No: 551211
  2. Yazar: UMUT KINALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN TÜMER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sağlık ve güvenlik işaretleri hayatımızın her anında karşılaştığımız uyarı sistemlerinden biridir. Kullanım amacı, işaretlerle etkileşimde bulunan insanları ortam tehlikelerinden korumaktır. İşaretler ile ilgili çalışma, iş güvenliği kapsamında gönüllülükten öte mevzuatın getirdiği bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında İstanbul ili Kadıköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan yapı şantiyelerinden 83 tanesi gezilerek, yaya ve araç girişi bağlamından tek tek fotoğraflanmıştır. Öncelikli amaç giriş kapılarındaki uyarı işaret ve levhalarının tespiti ve görsellerin elde edilmesidir. İçerisine girilmesine izin verilenlerden iç ortam görselleri de alınmaya gayret edilmiştir. Elde edilen bulgular mevzuat ve standartlar çerçevesinde ele alınıp tartışılmıştır. Sağlık ve güvenlik işaretleri, birbiri ardına sıralanarak asılmasının yarardan çok zarar getirdiği standardizasyon çalışan uluslararası kurumlar tarafından ispatlanmıştır. Aslında eğitimin bir parçası, kültürün bir bileşeni olması beklenen güvenlik levhaları bulgulardan da anlaşılacağı üzere“görev savan”nitelikte, özensiz ve hatta kendi başına“tehlike”içerebilecek şekilde kullanılmaktadır. Sağlık güvenlik işaretinin tasarımı, asılacağı yerin belirlenmesi, rengi, boyutu gibi konular işaretin amacına ulaşmasında dikkat edilmesi gerekilen temel başlıklardır. Bu konuda gerekli bilgi ve donanıma sahip insanlar tarafından yürütülmesi gerekilen bu süreç bütün milletleri tek bir payda da toplayacak standart çalışmaları ile geliştirilmektedir. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (The American National Standards Institue, ANSI) tarafından yayımlanan Z535 standartı ile uyumluluğunu açıklayan İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi (Occupational Safety and Health Administration, OSHA) ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü (International Organization for Standardization, ISO) bu konuda tek dil, tek tasarım ve daha güvenli çalışma ortamını benimsemiştir. ANSI Z535 standardı özelinde sağlık ve güvenlik işaretleri hakkında hemen hemen tüm başlıklara değinilmiştir. Uygulama aşamasında standartta belirtilen parametreler takip edilerek işaretlerin gerçek amacına hizmet etmesi sağlanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın özellikle tartışma kısmı uluslararası standartlar doğrultusunda geliştirilmiş olup, bu alandaki çalışmalar için bir zemin niteliği taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health and safety signs are one of the warning systems we encounter every moment of our lives. We Intended use is to protect people who interact with signs from environmental hazards. The work related to the signs is a necessity brought by the legislation rather than being voluntary within the scope of occupational safety. Within the scope of this study, 83 of the construction sites located within the boundaries of the Kadıköy district of Istanbul were photographed one by one from the context of pedestrian and vehicle entry. The primary objective is to identify the warning signs and signs at the entrance gates and to obtain images. Internal environment images were also tried to be taken from those allowed to enter. The findings were discussed within the framework of legislation and standards. Health and safety signs, hanging one after the other, do more harm than it is useful. Companies working at international standards have proved this. In fact, the health and safety signs that should be a part of the training are sloppy, as can be seen from the findings. Even signs and labels cause a sense of turmoil in the eyes of employees and pose a risk on their own. The subjects such as the design of the health security sign, the determination of the location, the color and the size of the sign are the basic points that should be taken into consideration in achieving the aim of the mark. It has been shown that this process, which should be carried out by people with the necessary knowledge and equipment, can be carried out with standard works that will collect all the nations in a single stake. Occupational Safety and Health Administration (OSHA), which describes the compliance with the Z535 standard issued by The American National Standards Institude (ANSI) and International Organization for Standardization (ISO) has adopted a single language, single design and safer working environment. Based on the ANSI Z535 standard, almost all of the titles on health and safety signs have been addressed. In the application phase, the parameters specified in the standard are followed and it is provided to serve the real purpose of the signs. In this context, especially the discussion part of the study was developed in accordance with international standards and it is thought to be a groundwork of the studies to be done in this field.