Transüretral rezeksiyon geçirecek hastalarda müziğin kaygı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of music on anxiety and physiological parameters in patients undergoing transurethral resection
  1. Tez No: 551219
  2. Yazar: KEZİBAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, transüretral rezeksiyon (TUR) girişimi öncesi müzik dinlemenin, kaygı ve fizyolojik parametreler (kan basıncı, kalp atım hızı, solunum sayısı, oksijen satürasyonu) üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma ön test son test desende yarı deneysel olarak tasarlandı ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji kliniğinde gerçekleştirildi. Örnekleme 40 deney ve 40 kontrol olmak üzere toplam 80 kişi alındı. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile Tanıtıcı Bilgi, Fizyolojik Parametreler İzlem Formu ve Durumluk Kaygı Envanteri kullanılarak toplandı. Araştırmada, ameliyat günü, deney grubunun ameliyathaneye gönderilmeden yaklaşık 60 dakika (dk) öncesinde istedikleri müzik türünü 30 dk boyunca dinlemesi sağlandı. Kontrol grubunda ise bu süre boyunca rutin bakım uygulandı. Veriler, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile özetlendi. Karşılaştırmalarda bağımsız gruplarda oranlar için Ki-kare (pearson ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare ve Fisher kesin testi), ortalamalar için bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanıldı. Deney tasarımına uygun etki büyüklükleri hesaplandı. Etki büyüklüğü hesaplanırken etki yönü pozitif yön olarak belirlendi, ön test-son test korelasyon bilgilerinden de yararlanıldı. Araştırmada, deney ve kontrol grubundaki hastalar tanıtıcı özellikler (yaş, cinsiyet, eğitim, meslek ve medeni durum) bakımından benzer bulundu. Deney grubunun %70'inin ise müzik uygulamasından memnun kaldığı saptandı. Deney grubunun Durumluk Kaygı puanı ön testte 47,02±5,54, son testte 39,85±4,54; kontrol grubunun ise ön testte 44,65± 6,84, son testte 53,52± 7,32 puan olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The study is planned to determine the effect of music on anxiety and physiological parameters in patients undergoing transurethral resection. The study employed a quasi-experimental, pretest-posttest research design. It was conducted in the Urology Department of Selçuk University Hospital. The sample size was calculated to be 80 individuals, 40 of whom were included in the experimental group and 40 in the control group. Data was collected by face to face interview using a personal information form, the Physiological Parameters Inspection Form and the State Anxiety Scale. On the day of surgery, about 1 hour before the scheduled start of the operation, the experimental group listened to music according to their choice for 30 minutes and received routine nursing care while the control group received only routine nursing care in their room. To conduct the present study, ethics committee approval was received, and permissions from the institution as well as patient consents were obtained.