Çok katlı konut binalarında çekirdekli sistemlerin incelenmesi ve uygulama örnekleri
Investigation of multi- storey residential buildings core systems and application examples
- Tez No: 551256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
İnsanoğlunun üretmesi ve keşfetmesiyle beraber, teknolojik anlamda ilerlemesi her geçen zaman diliminde kalabalıklaşması çok katlı binaların ortaya çıkmasında önemli olmuştur. Bu gelişmelerle yatayda yapılan konut binaları yetersiz kalmış, kullanıcıların ihtiyacına cevap verememiştir. Diğer bir tabirle arz - talep dengesini sağlayamamıştır. Çok katlı konut binalarının dönemi de bu şekilde başlamıştır. Sanayi devrimi geleneksel yapım, tekniklerinin gelişmesi ve malzemelerinin yerine kullanılmaya başlanan dökme demir binaların geleceğine yön vermiştir. Demir strüktürlü binalar, 1850 yılı sonrasında büyük ölçüde gelişime sahiptir. 19. yy. ın son çeyreğinde ise çeliğin kullanımının artmasıyla beraber çok katlı binalar yeni bir ivme kazandı. İlk örnekleri Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen çok katlı bina örnekleri zaman içerisinde bütün dünyaya yayılım göstermiştir. Günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen çok katlı yapıların tasarımında taşıyıcı sistemin etkisi mühim bir yer kaplamaktadır. Bu tezde taşıyıcı sistem çeşitleri örneklerle beraber incelenmiştir. Bu çalışmanın ana başlığını oluşturan, taşıyıcı sistemin önemli bir elemanı olan çekirdek sistemini konut yapılarında taşıyıcı ve fonksiyonel olarak ele almak amaçlanmıştır. Çok katlı konut binalarındaki çekirdek sistemler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çok katlı konut binalarındaki çekirdek sistemlerinin yakın zamanda var olan uygulamalarıyla da örneklendirmek hedeflenmiştir. Birinci kısımda yeni bir yaşam biçimini ortaya çıkaran çok katlı konut binaları ve çekirdek hakkında ön bilgilere yer verilmiştir. Yüzeysel olarak çekirdeğin tanımı ve içeriğinden bahsedilmiştir. Tezin amaç, kapsam ve yöntemine dair bilgiler yer almaktadır. İkinci kısımda ise çok katlı konut binalarının terminolojisi, tanımı ve tarihsel gelişimleriyle beraber insanlar üzerindeki sosyal, ekonomik ve psikolojik etkileriyle birlikte kronolojik şekilde anlatılmıştır. Üçüncü kısımda ise çok katlı konut binalarında kullanılan taşıyıcı sistemlerin zaman içerisinde gösterdiği değişim ve gelişim hakkında bilgiler detaylı bir şekilde örnekler ile verilmiştir. Dördüncü kısımda ise tezin ana konusunu oluşturan çok katlı konut binalarındaki çekirdek sistemlerin tanımı, yeri, biçimi, özellikleri, sayısı, bina ile olan ilişkisi ve geometrisi bütün yönleriyle daha da anlaşılır olabilmesi için örneklerle incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde dünya üzerinde farklı bölgelerde yapılmış olan sekiz adet çok katlı konut binası örnek olarak verilmiştir. Seçilen binaların ikisi Tayland' dan, bir adet Avustralya, bir adet Tayvan, bir adet İngiltere, bir adet Brezilya, bir adet İsveç ve bir adedi de İsrail' den seçilmiştir. Seçilen binaların tümü konut olarak kullanılmaktadır. Binaların en yükseği, 160 metre yüksekliğiyle Treasure Garden binasıdır. Binaların en kısa olanı, 85 metreyle Forma Itaim binasıdır. Çalışmanın son kısmında ise sonuç bölümü yer almaktadır. Elde edilen veriler dahilinde bölümlerin değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manufacture and exploration of human beings, technological progress in each period of time to become crowded in the emergence of multi - storey buildings has been important. With these developments, the residential buildings in the flat remained inadequate and could not meet the needs of the users. In other words, supply - demand balance could not be achieved. This is the period of the multi - storey residential buildings. The industrial revolution has guided the future of the traditional construction, the development of techniques and the use of cast iron buildings that have been used in place of their materials. Iron-structured buildings, after 1850, greatly improved. 19th century In the last quarter of the year, with the increase in the use of steel multi-storey buildings gained a new momentum. The first examples of the multi-storey building examples seen in the United States have spread all over the world over time. In the design of multi - storey buildings which have become an indispensable part of our day, the effect of the carrier system takes an important place. In this thesis, types of carrier systems are examined together with examples. The core of this study, the core system, which is an important element of the carrier system is intended to handle the functional and functional structure of residential buildings. The core systems in multi - storey residential buildings are examined in detail. It is also aimed to exemplify the core systems of multi - storey residential buildings with their recent applications. In the first part, preliminary information is given about multi-storey residential buildings and cores which reveal a new life style. The definition and content of the nucleus are superficially mentioned. Information on the purpose, scope and method of the thesis is given. In the second part, the terminology, definition and historical development of multi- storey residential buildings are explained chronologically together with their social, economic and psychological effects on people. In the third part, information about the change and development of the carrier systems used in multi-storey residential buildings are given in detail with examples. In the fourth part, the definition, location, form, number, structure, relationship and geometry of the core systems in the multi-storey residential buildings, which constitute the main subject of the thesis, are examined with examples to make them more understandable in all aspects. In the fifth part of the study, eight multi-storey residential buildings in different regions of the world have been given as examples. Two of the selected buildings were selected from Thailand, one from Australia, one from Taiwan, one from England, one from Brazil, one from Sweden and one from Israel. All selected buildings are used as dwellings. The highest building is the Treasure Garden building with a height of 160 meters. The shortest of the buildings is the Forma Itaim building at 85 meters. In the last part of the study, the conclusion section is included. The evaluations of the departments were made within the data obtained.