Roma Cumhuriyet Dönemi'nde kadın
Woman in the Roman Republic
  1. Tez No: 551299
  2. Yazar: BURCU OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan türünün sayısının, onun üretim ve işgücünün yarısını oluşturan kadının tarihi uzun zamandır görmezden gelinmiş ve yeteri kadar araştırılmamıştır. Bu çalışmanın araştırma konusu Roma toplumu gibi ataerkil kurallar barındıran bir toplum içinde var olmuş kadının hangi koşullarda yaşadığı, toplum tarafından onlara hangi roller verildiğidir. Romalı tarih yazarları kadınların toplumdaki varlığını ve faaliyetlerini de kendi düşünce yapılarıyla değerlendirmiş ve eserlerine aktarmıştır. Romalı bir kadının ''nasıl iyi bir kadın'' olacağı da onlar tarafından belirlenmiş, hatta topluma da empoze edilmiştir. Roma'da, cumhuriyet rejimin kurulması ve Caesar'ın suikasti sonrası gelişmelerin de katkısı ile zamanla, cumhuriyet rejimin sona erdiği süreçte kadınların toplumsal olaylardaki etkilerinin ve bu etkilerin antik kaynaklardaki yansımalarının konu edildiği bu çalışmada Romalı tarih yazarlarının kendi eserlerinde bahsettikleri bazı Romalı kadınların yaşadıkları tarihsel olaylardan bahsedilecektir. Söz konusu kadınlar ve olaylar, aile, din ve siyaset çerçevisinde değerlendirilmiş, toplumsal cinsiyet baağlamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of the woman, whose half of the human population, and therefore of the production and labor force, has long been ignored and not adequately researched. The subject of this study is the conditions under which the women lived in Rome, a society that contains patriarchal rules and what roles are given to them by that society. Roman historians have evaluated the very existence and activities of women in their societies with their own mindset and conveyed them to their works. They described, defined and even imposed the conditions of an ideal woman in Roman society. In the period of the establishment of republican regime in Rome, and termination of republican regime with the assasination of Caesar, the effects of women on social events and reflection of these effects on resources are discussed. The womens and the events mentioned the framework of family, religion and politics and interpreted in the context of gender.