Denizli sanayisi tekstil sektörü boyahanelerinde çalışanların serum oksidan- antioksidan düzeylerinin incelenmesi
Examination of serum oxidant-antioxidant levels of workers at dyehouses of textile sector in Deni̇zli̇'s industrial estate
  1. Tez No: 551345
  2. Yazar: SERCAN TAŞĞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİ ÖMER ALAYUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Biochemistry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tekstil sektörü, iç ve dış ticarette ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan üretim sektörlerinden biridir. Sektördeki üretim ve işletme safhalarında, gelişen teknolojiye rağmen hala insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da tekstil sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin son derece ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, büyük bir tekstil fabrikası boyahanesi çalışanlarında, oksidan- antioksidan parametrelerinin tespiti ve bu parametrelerin kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Ofis ya da farklı alanlarda çalışan, boyaya maruz kalmamış 40 kişi ile kontrol grubu; boyaya maruz kalmış, boyahanede çalışan 40 kişi ile de deney grubu oluşturuldu. Gruplardan sabah aç karnına 5 ml kan örneği alınarak 4000 rpm' de 5- 10 dakika santrifüj edilip serumları ayrıldı. Laboratuvarda yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ve otoanalizör cihazlarında uygun kitler kullanılarak vitamin A, E, C, malondialdehit (MDA), total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS) düzeyleri tespit edilerek kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Sonuç olarak boyahane çalışanlarında vitamin A, E, C ve TAS düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde düşük olduğu (p< 0,001) ayrıca TOS ve MDA düzeylerinin ise kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edildi (p< 0,001). Sonuçlara göre kontrol grubu ve deney grubu arasındaki ilişki SPSS programı yardımıyla incelenip değerlendirildi. Elde edilen bulgular ve sonuçlar tartışıldı ve öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
The textile sector is one of the production sectors that contribute greatly to the national economy in domestic and foreign trade. Despitethe production of textile products in Turkey it is still a developing technology- driven human labor. This requires the textile industry to be a business line that must be taken very seriously in terms of occupational health and safety. In this study, it was aimed to determine oxidant- antioxidant parameters and compare with control group in workers working in a large textile factory dye house. The control group consisted of 40 people working in the factory or different areas of the factory that had not been exposed to paint and the experimental group consisted of 40 people working in the dye- exposed dye house. 5 ml blood samples were taken from the subjects on an empty stomach in the morning and centrifuged at 4000 rpm for 5- 10 minutes and their sera were separated. Vitamins A, E, C, MDA, TAS and TOS levels were determined by using appropriate kits in HPLC and auto analyser devices in the laboratory and compared with the control group. As a result, it was found that vitamins A, E, C and TAS levels decreased significantly in the dye house compared to the control group (p< 0,001) and TOS and MDA levels increased significantly compared to the control group (p< 0,001). In the results, the relationship between the control group and the experimental group was examined and evaluated with the help of SPSS program. The finding sand results were discussed and suggestions we represented.