Price movement analysis of selected agricultural products in gabon
Gabon'da seçilmiş tarım ürünlerinde fiyat hareketlerinin analizi
- Tez No: 551382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, Gabon'da da gelirden gıdaya ayrılan pay önemlidir. Gıdaya erişim birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Başlıca faktörlerden biri de fiyat dalgalanmalarıdır. Fiyat dalgalanmaları hem tüketicileri hem de üreticileri etkilemektedir. Bu çalışmada seçilmiş on iki tarım ürününün yıllık ve aylık fiyat dalgalanmaları analiz edilmektedir. Ayrıca Gabon'da gıda fiyatları ile ilgili sorunların daha iyi ele alınabilmesi için öneriler geliştirilmektedir. Çalışmada kullanılacak ikincil veriler Gabon Kalkınma Destek Enstitüsü'nden (IGAD) sağlanmıştır. Elde edilen veriler seçilmiş on iki tarım ürününün Libreville piyasasındaki tüketici fiyatları olup 2005 ile 2015 arasındaki dönemi kapsamaktadır. Veriler SPSS ve Excel yazılımları ile analiz edilmiş, çeşitli trend modelleri yanı sıra bazı temel istatistik hesaplamalar yapılmıştır. Sonuçlar, genel olarak, Libreville piyasasında ürün fiyatlarının oldukça istikrarsız olduğunu ve amarant ile marul dışındaki ürün fiyatlarının yıldan yıla arttığını göstermektedir. Temel gıda maddeleri (manyok ve yemeklik muz) fiyatlarının diğer ürünlere göre daha olumsuz etkilendiği görülmüştür. Aylık dalgalanmalar da analiz edilmiş ve fiyatların Mayıs ile Kasım arasında daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Çevrimsel hareketler de analiz edilmiştir. Eldeki verilerin imkân verdiği ölçüde fiyat hareketlerinin gerisindeki nedenler açıklanmıştır. Tüm bulgular, fiyatların daha yakından izlenmesi ve arzın yerel olarak arttırılması için iyi bir veri toplama ve finansman sisteminin kurulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In Gabon, as in all developing countries, the share of income allocated to food is very important. Access to food is influenced by many factors. One of those major factors is price fluctuations. Price fluctuations affect both producers and consumers. This study aims at analyzing annual and monthly price fluctuations of selected twelve agricultural products. It also formulates some suggestions to help better deal with the problems related to food prices in Gabon. To conduct this study, secondary data were obtained from the Gabonese Institute for Development Support (IGAD). Data obtained were consumer prices of selected twelve agricultural commodities in Libreville market and covers the years of 2005-2015. Data were analyzed employing SPSS and Excel software and several trend models were developed, together with some basic statistical calculations. The results showed that in general, the product prices in Libreville market were very unstable and constantly increasing during the study period, with the exception of amaranth and lettuce. The prices of staple foods (manioc and plantain) were found to be affected more adversely than the others. Monthly fluctuations were also analyzed and prices were found higher between May and October. Cyclical movements were also analyzed. Reasons behind price movements were explained as the data in hand allowed. All the findings lead to several suggestions for establishment of a good data collection and financing system in order to monitor prices more closely, and to increase supply locally.