Türk İdare Hukuku ve Avrupa Birliği Hukuku ışığında kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in the light of Turkish Administrative Law and European Union Law
- Tez No: 551395
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi olarak tanımlanabilir. Örneğin, bir kişinin nüfus bilgileri, iletişim, sağlık ve mali bilgileri, özel hayatı, siyasi görüşü ile dini inancına ilişkin bilgiler, kişiyi toplumda yer alan diğer bireylerden ayıran ve onun niteliklerini ortaya koymaya elverişli olan kişisel verilerdir. Bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler, bir yandan kişisel verilerin toplanmasını ve paylaşılmasını kolaylaştırmış, diğer yandan da bireylerin kişisel verilerinin korunması haklarının hukuka aykırı şekilde ihlal edilmesine yol açmıştır. Bu bakış açısından yola çıkarak, verilerin korunması hususunda karşılaşılan zorluklar uluslararası hukukta uzun zamandan beri tartışılmakta ve dikkatli bir şekilde ele alınmaktadır. Kişisel verilerin korunması hakkı Türk hukukunda ağırlıklı olarak son yıllarda tartışılan bir konudur. Türkiye'de kişisel verilerin korunması hakkı 2010 yılında Anayasa'nın 20'nci maddesine eklenmiştir. Bununla birlikte Türk hukuku bakımından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu bu alandaki ilk özel ve kapsamlı kanunu oluşturur. Bu tezin temel amacı, öncelikle Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda yer alan genel kavramları ve kuralları, 95/46/AT sayılı Direktif ve 2016/679 sayılı Tüzük ile karşılaştırma yaparak açıklamak ve bu değerlendirme sonucunda elde edilen bilgileri idare hukuku ilkeleri çerçevesinde yorumlamaktır.
Özet (Çeviri)
Personal data is defined as any information relating to an identified or identifiable natural person. Any personal information about his identity, communication, health and financial status, private life, political or religious view are personal data, distinguishing person from each other and these features are applicable to demonstrate their qualifications. Recent advances in computer and communication technologies facilitate the collection and sharing of personal data on the one hand and caused the unlawful violation of individuals' the right to the protection of personal data on the other hand. From this point of view, the challenges encountered with regard to data protection have been discussed and handled heedfully in international law for a long time. The right to the protection of personal data is a subject discussed within the Turkish Law in the recent years. The right to protection of personal data in Turkey has been added to Article 20 of the Constitution in 2010. However, in respect of Turkish legislation, the Law on the Protection of Personal Data No. 6698 is the first specific and comprehensive law in this field. The main purpose of this thesis is to explain the general concepts and rules in the Turkish Data Protection Law by comparing with Directive 95/46 /EC and Regulation 2016/679 and to interpret the information obtained as a result of this evaluation within the framework of the principles of administrative law.