Kentsel yoksullukla mücadelede sosyal belediyecilik faktörü ve bir uygulama; belediyelerin gıda yardımlarının memnuniyeti analizi
Social municipality factor in the fight against urban poverty and a practise; analysis of municipalities's food aid satisfaction
- Tez No: 551394
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Economics, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı; bireysel ve toplumsal açıdan önemli bir sorun teşkil eden yoksulluk, yoksullukla mücadele biçimini ifade eden sosyal politika ve bunun yerelde uygulama biçimlerinden biri olan sosyal belediyecilik kavramlarına temas edilerek sosyal belediyecilik uygulamalarından biri olan gıda yardımlarına ilişkin vatandaş memnuniyetinde, yardımların yapılış biçiminin etkisini incelemektir. Çalışmada; yoksulluk, sosyal politika, yerel yönetim, belediyecilik ve sosyal belediyecilik kavramları inceleme altına alınarak belediyelerden gıda yardımı alan vatandaşların aldıkları yardımlardan memnuniyetini, belediyelerin sunmuş oldukları sosyal yardımlara ilişkin miktar, ihtiyacın karşılanması, arzulanan ürünlere ulaşım, sosyal yardımların yoksullar için önemi, belediyelerin öncelikli hizmet alanı ve belediyelerin yoksul kesime yardım yapma amacı gibi konulardaki algılarını tespit etmek amacıyla gıda yardımını farklı biçimlerde sunan Tuzla, Eyüpsultan ve Ümraniye Belediyeleri'nden yardım desteği alan vatandaşlara yönelik anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of the ways of the distribution of food aid on the satisfaction of the subjects, who were given the aid. In the mean time, poverty, the social policy, which indicates the methods of the fight against poverty, and social municipal services, which is one of the ways how the social policy is locally practiced, will be brought to the discussion in regard to the subject of food aid by the municipalities. The study represents a survey study that collects data from the subjects, who have been aided by the municipalities of Eyüpsultan, Tuzla, and Ümraniye, which adopted different patterns in the distribution of food aid. The aim of the study is to define the perception of the subjects regarding satisfaction from the aids and the amounts of aids, obtaining the requested goods, how the aids meet the needs, the significance of the aids for those who in need, priority service areas of the municipalities, and the aim of the municipalities for helping poor people.