Portal ven trombozu olgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi ve nötrofil/lenfosit oranı ile platelet/lenfosit oranı temelinde tromboz oluşumu için risk analizi
Retrospective evaluation of portal vein thrombosis cases and risk analysis for thrombosis formation based on platelet/lymphocyte ratio with neutrophil/lymphocyte ratio
- Tez No: 551417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Portal ven trombozunda (PVT) doğru tanı, etkin tedavi ve komplikasyonların yönetimi önemlidir. Siroz ve malignite dışı PVT' lu hastalar ile ilgili risk faktörlerine dair az sayıda çalışma bulunmaktadır. Amacımız gelişen yeni tanı tekniklerini de içeren risk analizi ile literatüre ilave katkılar sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Merkezimizde Ocak 2006 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında PVT tanısı alan 18 yaş üstü 155 hasta incelendi. Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 51 hasta çalışmaya dahil edildi. Klinik özellikleri, görüntülemeleri, laboratuvar tetkikleri, endoskopik muayene bulguları, takip görüntülemeleri, trombofili test sonuçları, nötrofi/lenfosit (NLO) ve platelet/lenfosit (PLO) oranı kontrol grubu ile kıyaslanarak istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Appropriate diagnosis, effective treatment, and management of complications are important in portal vein thrombosis (PVT). There are few studies on risk factors related to non-cirrhotic and non-malignant PVT patients. Our aim is to provide additional contributions to the literature by risk analysis including new diagnostic techniques. Materials and Methods: Between January 2006 and May 2018, 155 patients aged over 18 years with PVT were evaluated in our center. After the exclusion criteria were applied, 51 patients were included in the study. Clinical features, imaging, laboratory tests, endoscopic examination findings, follow-up imaging, thrombophilia test results, neutrophil/lymphocyte (NLR) and platelet/lymphocyte (PLR) ratio were statistically analyzed compared with the control group.