Mizah içerikli global ve glokal reklam filmlerinin çözümlemesi
Analysis of global and glokal advertising films with humor content
- Tez No: 551444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüz iletişim ağının önemli bir mecrası olan reklamlar, toplumsal ve kültürel etkileşim sonucu Global ve Glokal olarak pazarlara sunulmaktadır. Reklamlar, ürün veya hizmetin tanıtılmasında hedef kitleye yönelik ihtiyaçların karşılanması amacıyla gündemdeki konulara dair ve yaşanan olaylar karşısında özgür düşüncenin dışa vurumunun görsel yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple reklam verenler hedef kitlenin karşılaştığı karşıtlıklar ve imkânsızlıklar içinde hayallerin gerçeğe dönüşebileceği yani fantazyaların somutlaşmasını anlatırken özgün bir ifade yolu olan mizah kavramına sıklıkla başvurmaktadır. Dolayısıyla reklamlarda mizah, toplumun gerçeğini yansıtırken, somut ve soyut gerçeklikler üzerinden hedef kitle üzerinde farkındalık oluşturmakta ve çarpıcı bir kavram olarak sıklıkla kullanılmakta olduğunu görülmektedir. 'Global ve Glokal Reklam Filmlerinde Mizah Kullanımı ve Çözümlemesi' adlı tez çalışmasında toplumların kültürel farklılaşma sonucunda hazırlanan şirket/ markaların Global ve Glokal reklam filmleri üzerinde mizah kavramının kullanımı incelenmiş soru cevap yöntemiyle değerlendirilerek çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertisements, which are an important channel of today's communication network, are presented to the markets as Global and Glocal as a result of social and cultural interaction. In order to meet the needs of the target audience in the promotion of the product or service, advertisements appear as a visual reflection of the expression of free thought in relation to the current issues and events. For this reason, advertisers often refer to the concept of humor, which is a unique way of expression, when describing the concretization of fantasies, in which dreams can become reality in the contradictions and impossibilities faced by the target audience. Thus, while advertising humor reflects the reality of society, it creates awareness on the target audience through concrete and abstract realities and is frequently used as a striking concept. In the thesis titled The Use and Analysis of Humor in Global and Glocal Advertising Films, the use of the concept of humor on the Global and Glocal advertising films of companies / brands prepared as a result of cultural differentiation of societies was analyzed and analyzed by question and answer method.