Kooperatiflerin yerel kalkınmadaki rolü: İzmir Tire Süt Kooperatifi örneği
The role of cooperatives in local development: The case of Izmir Tire Dairy Cooperative
- Tez No: 551445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yerel, kırsal ve bölgesel kalkınmanın kooperatifler arasındaki ilişkisi, ülkemizde gerek politik gerekse ekonomik faktörler nedeniyle yeterince araştırılamamıştır. Ayrı ayrı ele alınan kooperatif ve kalkınma konuları bu çalışmada birlikte incelenmiş ve yerel kalkınma düzleminde bir örnek olan 'Tire Süt Kooperatifi' alan araştırmasına konu olmuştur. Yukarıda belirtilen alan araştırmasında yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ve Swot Analizi kullanılmıştır. Bu yöntemi seçme nedeninin, karşılıklı iletişimi sağlarken taraflar için rahat ve yönlendirilebilir bir alan oluşturulması olduğunu söylemek mümkündür. Araştırmanın bulguları, kooperatifçilik ve kalkınma arasındaki yakın ilişkiyi de kanıtlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, Tire Süt Kooperatifi' nin çalışma şekli, organizasyonel yapısı ve ortaklara sağladıkları faydalar hakkında bilgi vermektedir. Yine bu çalışma örgütlü yapılarla çalışmayan çiftçilerin sorunları ve görüşlerine de yer vermekte ve kooperatifler hakkında karşılaştırmalı bir bakış açısı da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relation between local, rural and regional development has not been investigate because of both the political factors and not attribute to however the definitions of cooperatives in our country are examined in a very different plane. The cooperative and development issues, which were tackled separately, were examined together in this study and 'Tire Dairy Producers Cooperative' which is a very useful example in the local development plane were the subject of fieldwork. Semi-structured interview technique and Swot Analysis were used in the fieldwork mentioned above. It is possible to say that why the reason for choosing this method is to create a comfortable and divertible area for the parties while providing mutual communication. The findings of the study also prove the close relationship between the terms of cooperatives and development. The result of the study; as well as providing detailed information on the basis of cooperatives and local / regional development, it refuted the argument of relationship between political ideology and cooperatives which is created in Turkey. In addition, thanks to this study information of organizational structure and benefits of partners about Tire Dairy Producers Cooperative's way to how working. The study also includes the problems and opinions of the farmers who are not working with organized structures and also provides a comparative perspective on cooperatives.