Algı ve form açısından estetik beğenide karşılıklılık problemi
The problem of reciprocity in aesthetic appreciation regarding perception and form
  1. Tez No: 551491
  2. Yazar: DERYA ÖLÇENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNCEL ÖNKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bir estetik obje öznenin beğenisine konu olması dışında yine özne tarafından, kendi nesne özelliklerine uygun şekilde anlamlandırılıp, çözümlenmelidir. Bu anlamda estetik nesne, sadece bir obje olmaktan çok sanatçısının tüm bilişsel özelliklerini kendisinde barındırır. Estetik süje bu bilişsel özelliklerle karşı karşıyadır. Estetik objeyi doğru algılamak ve hakkında beğeni yargısında bulunmak için öncelikle öznenin duyum-algı yapısı, nesne ile olan karşılıklılık ilişkisi bu tez çalışmasında incelenmektedir. Bu çalışma aynı zamanda, öznenin algı ve anlamlandırma yetilerine ilişkin neleri kesin olarak algılayabileceğine ilişkin bir incelemedir. Böylesine bir yaklaşım bir yandan sanat felsefesindeki tartışmaların odağında algı temelli estetik bakış açılarını zenginleştirecektir.
Özet (Çeviri)
An aesthetic object should be understood and analyzed by the subject in accordance with its object characteristics, except that it is the subject of the subject. In this sense, the aesthetic object, rather than just an object, has all the cognitive characteristics of its artist. The aesthetic subject faces these cognitive characteristics. The perception-perception structure of the subject and the reciprocity relation with the object are examined in this thesis study in order to perceive the aesthetic object correctly and to judge about it. This study is also a study of what the subject can perceive in terms of their perception and interpretation abilities. Additionally, such an approach will enrich the perception-based aesthetic perspectives in the focus of discussions in the philosophy of art.