Gırnata Benî Ahmer Devleti ile Merinîler Devleti arasındaki ilişkiler
The relationship between state of Bani Ahmar and state of Marinides
  1. Tez No: 551492
  2. Yazar: KADİR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Endülüs, Müslümanların Avrupa ile en önemli temas noktalarından biri olmuştur. İslâm ordusu Tarık b. Ziyâd komutanlığında 92/711 yılında Endülüs'ü fethetmiştir. Müslümanlar I. (VIII.) yüzyıl başlarından 897/1492 tarihine kadar burada siyasi olarak bağımsızlıklarını devam ettirmişlerdir. Böylece Müslümanlar, Avrupa'da devlet olarak temsil edilmişlerdir. Burada-ki Müslümanların ilk devleti olan Endülüs Emevî Devleti'nin 422/1031'de yıkılmasından sonra, çok sayıda müstakil şehir devletleri kurulmuştur. V. (XI.) yüzyıl sonlarında Mülûku't Tavâif denilen bu küçük şehir devletleri zaman zaman Hıristiyan güçler karşısında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu durum karşısında Mağrib'te hâkim olan Murâbıtlardan yardım istemişlerdir. Yapılan yardımlar sonucunda bölgede 483/1090 yılından itiba-ren Murâbıtlar, ardından 541/1147'den itibaren de Muvahhidlerin hâkimiyeti başlamıştır. Muvahhidlerin VII. (XIII.) yüzyıl başlarında zayıflamasıyla ye-niden küçük şehir devletleri kurulmuştur. Bunlardan biri de Gırnâta (Grana-da) Sultanlığı'dır. Benî Ahmer veya Nasrîler olarak da bilinen bu devlet, yak-laşık 250 yıllık dönem boyunca diğer devletlerle farklı yönlerden temaslarda bulunmuştur. Gırnâta Sultanlığı'nın en yoğun ilişki içerisinde bulunduğu devletlerden biri de Cebelitarık Boğazı'nın Afrika yakasında bulunan ve kendilerini Muvahhidlerin varisi olarak gören Merînîler olmuştur. Gırnâta Sultanlığı ve Merînîler genellikle askerî ilişkiler içerisinde bulunmalarının yanı sıra dil, kültür, soy ve Muvahhidlerin ardılı olma açısından da ortak yanları olan devletlerdir. Bu çalışmada Benî Ahmer ve Merinîler devleti arasındaki ilişkiler ve etkileşimler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Andalus is the most important contact point of Muslims with Europe. The Muslim army conquered Andalusia in 92/711 under the command of Tarık b. Ziyad. Muslims from the begining of the 8. century to 897/1492 where they have continued their political independence. Thus, Muslims were represented as a state in Europe. The Andalusian Umayyad State, the first state of Muslims here, was destroyed in 422/1031. Later, numerous independent city-states were established. In the late 11th century, these small city states, which were called Mülûku't Tavâif, were faced with the danger of extinction against the Christian forces. Against this situation they as-ked for help from The al Murābiṭūn in the Maghreb As a result of the aid made in the region in 483/1090 has been dominated by the al Murābiṭūn. And after the dominion of the Mujahideen began from 541/1147. At the beginning of the 13th century, small city-states were established again with the weakening of the Almohads. One of them is the Sultanate of Granada. This state, also known as the Bani Ahmar or Nasris, ma-de contacts with other states during their nearly 250 year period. One of the states with the most intense relationship of the Gıranada Sultanate Marinides, who are on the African side of the Gibraltar Strait and see themselves as heirs to the Almohad. Granada Sultanate and Bani Marin are generally in military relations as well as the states that have common points in terms of language, culture, lineage and succession of Almohad. In this study, the relations between Bani Ahmar and the Marinides will be discussed.