Türkiye Selçuklularında bir devlet adamı: Hoca Cihan ve Hoca Cihan köyü
Hoca Cihan, A Statesman in Saljukids, and Hoca Cihan Villiage
  1. Tez No: 551592
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ HACIGÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye Selçuklu Devleti zamanında yetişmiş olmasına rağmen, kaynak eksikliği vb. sebeplerle haklarında çok fazla çalışma yapılmayan devlet adamlarından birisi de Hâce-i Cihân'dır. Onun hakkında bir takım menkıbevi bilgiler vardır. Burada onun hayatı, şahsiyeti ve kimliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Hâce-i Cihân'ın görev yaptığı yerlerin bir kısmı sonraki zamanlarda kendi ismiyle anılmaya başlamış ve Selçukluların tarih sahnesinden çekilmesi sonrasında ortaya çıkan Karamanoğulları Beyliği ve Osmanlılar zamanında burası Hocacihan olarak adlandırılmıştır. Uzun asırlar boyunca dört ayrı devlet görmüş, bunun yanında ismi değişmeden bu güne kadar gelebilmiş nadir yerleşim yerlerinden olan Hocacihan Karyesi içerisindeki bağ, bahçe, akarsu ve dereler de çalışmaya konu edilmiş ve Selçuklu Dönemi'nden itibaren günümüze kadar gelebilen yörenin gelişimi ve değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are lots of statesmen and scholars that don't make investigation so much about them because of having insufficient reference book in the period. They were educated period of Turkey Seljuq Empire; but they have been forgotten in the pages of history. Hace-i Cihan is one of the statesmen and scholars that don't know anything about them. There is not any studying that has introduced except on the order of anecdote information until today. This thesis study is involved in Hace-i Cihan's places of duty. Some of them started to be called with their own name in later periods. After Seljuk Empire was withdrawn from the stage of history, here called as Hocacihan in the period of Karamanoğlu Seigniory and Ottomans. For long centuries, Hocacihan has undergone a period of four separate states. Beside this, It has protected it's name without changing up until now. In Hocacihan Village vineyards and gardens, streams and runnels are mentioned to this studying. Also development of Hocacihan Village has been researched that can come until todays from Seljuq Period.