Avarlar'ın Türkiye'ye göçü ve sosyal kültürel hayatları üzerine sosyolojik bir inceleme: Yalova, Güneyköy örneği
Avars in Turkey migration and social cultural life on the sociological review: Yalova, Güneyköy example
- Tez No: 551593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmamızın konusu, XIX. yüzyılda Türkiye'ye göç etmiş Avarların göçü ve şu anki sosyal-kültürel yaşamlarıdır. Göç, insanlık tarihi kadar kadim bir olgudur. Bireylerin ve toplumların yaşantıları üzerindeki etkisi aşikâr olan bu olgu özellikle son yüzyılda sosyologların ilgisini çekmektedir. Ancak çalışmamızda konu edinilen Avar halkının Türkiye'ye göçü ve günümüzdeki sosyal-kültürel yaşamları hususu üzerine gerçekleştirilmiş alan araştırmasına rastlanılmamaktadır. Araştırmamızda Avarların göç sürecine dair kaynaklar ışığında bilgiler verilmekte, din, dil, örf-adet, aile ve akrabalık, giyim-kuşam, ekonomi, eğitim, yeme-içme, evlilik, doğum-ölüm ritüelleri gibi benzeri başlıklar altında değerlendirmeler yapılmaktadır. Alan araştırması, Yalova ili sınırları içerisinde yer alan Güneyköy'de gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmamızda ana yöntem olarak Etnografya yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak mülakat ve derinlemesine katılımlı gözlem tekniklerinden yararlanılmıştır. Saha araştırmamız kapsamında on altı kişiyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri analizi Etnometodoliji ve Sembolik etkileşimcilik yöntemleri baz alınarak yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda ulaştığımız bazı sonuçlar şu şekildedir; Göç nedenleri hem dini yaşantıya hem de ekonomiye dayanan Güneyköy Avarları hem Türkiye'ye hem de Dağıstan'a aidiyet duygularını hissetmektedirler. Avarların korumaya başardığı kültür öğelerinin din, yemek kültürü, kısmen örf ve adetler olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye Avarları etnik dillerini görece korumayı başarmışlardır. Bu araştırma esnasında fark ettiğimiz en önemli husus, dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte Türkiye Avarlarının özüne dönme çabalarında yaşanan artışlardır. Türkiye Avarlarının kültürel yaşantıları açısından entegrasyon yaşadıkları ve kültürleşmeye doğru yöneldikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subjectof this master thes is XIX. century migration of Avars emigrated to Turkey and the curret social-cultural life. Migration is an ancient phenomenon as human history. This phenomenon, whose effect on the lives of individuals and societies is obviousi attracts the attention of sociologists especially in the last century. Therefore, there are several studies on migration as a sociological phenomenon in the literatüre. However, the study of the topic of migration to Turkey and acquired Avar people today have not encoutered conducted field reserch on the social-cultural life of the issue. İn our reserch, information is given in the light of the sources of the migration of the Avars and evalutions are made under such headings as religion, language, customs, family and kinship, clothing, economy, education, food-drinking, marriage, birth-death rituals. The field survey was conducted in Güneyköy within the boundaries of Yalova province. Ethnography method was used as the main method in our thesis. Interview and in-depth observation techniques were used as data collection tools. Within the scope of our filed reseach, face-to-face interviews were conducted with sixteen people. Data analysis was based on ethnomethodology and symbolic interactionism. As a result of our study, the general evaluation is as follows; Causes of migration are felt both in the religious life of bpth Avars Güneyköy based economy both in Turkey Dagestan sense of belonging. It has been concluded that Avars have maneged to preserve are religion, food culture, and customary traditions. Turkey Avars have managed to preserve their ethnic language based. The most imortant thing we noticed during the reserch, increase the Avars are experienced in Turkey's own efforts to return to the digital World with the development. Turkey's cultural life of the Avars were determined to move towards the integration and acculturation in terms of where they live.