Muhasebe meslek mensuplarının kişi-iş uyumu ve etik tutum algıları arasındaki ilişki: Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir uygulama
The relationship between person-job fit and ethical attitude perceptions of accounting professionals: A research in Western Black Sea Region
- Tez No: 551595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN VARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma muhasebe meslek mensuplarının kişi-iş uyumu algılarına ve etik tutum algılarına odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının gerçekleştirdikleri iş ile aralarında algıladıkları uyumun etik tutumları üzerindeki etkisini belirleyebilmektir. Bu amaç kapsamında, kişi-iş uyumunun iki boyutunu oluşturan ihtiyaç-tamamlama uyumunun ve talep-yetenek uyumunun etik tutum algısı boyutları (dürüstlük, tarafsızlık, mesleki yeterlilik ve özen, gizlilik ve mesleki etik davranış) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Analizler için gerekli veri, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde görev yapmakta olan muhasebe meslek mensuplarından anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda muhasebe meslek mensuplarının ihtiyaç-tamamlama uyumu algılarının etik tutumun tüm boyutlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bununla birlikte, muhasebe meslek mensuplarının talep-yetenek uyumu algıları ise dürüstlük boyutu dışında etik tutum algısının diğer tüm boyutlarını olumlu olarak etkilemektedir. Kişi-iş uyumu ile etik tutum algısı arasındaki ilişkiye odaklanan bu çalışmanın, muhasebe meslek mensuplarının etik tutum algılarına öncüllük eden değişkenlerin belirlenmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the perceptions of person-job fit and ethical attitudes of accounting professionals. The aim of the study is to determine the effect of accounting professionals' perceptions of fit with their job on their ethical attitudes. Within the scope of this aim, the effect of the need-supply fit and demand-ability fit, which constitute two dimensions of person-job fit, on the ethical attitude dimensions (honesty impartiality, professional competence and care, confidentiality and professional ethical behavior) were investigated. The data required for the analysis were collected through a questionnaire from accounting professionals located in the provinces of Zonguldak, Bartin and Karabuk in the Western Black Sea Region. Multiple linear regression analysis was used to test the research hypotheses. As a result of the analysis, it was determined that the perceptions of need-supply fit of accounting professionals had a positive effect on all dimensions of ethical attitude. On the other hand, the perception of demand-ability fit of accounting professionals had a positive effect on all other dimensions of the ethical attitude except for the honesty dimension. This study, which focuses on the relationship between person-job fit and ethical attitude perception, is thought to be important in terms of determining the variables that antecedent of ethical attitude perceptions of accounting professionals.